Teatr

"Znak Jonasza". Premiera spektaklu teatru neTTheatre

Dodano: 10 maja 2016, 08:15
Autor: Damian Drabik

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Teatr neTTheatre zaprasza w piątek, 13 maja o godz. 19 do Sali Czarnej Centrum Kultury w Lublinie na premierę najnowszego spektaklu pt. "Znak Jonasza".

W spektaklu fragmenty Księgi Jonasza w adaptacji reżysera - Pawła Passiniego, zestawione zostają z tekstem średniowiecznego oficjum dramatycznego "Nawiedzenie Grobu". W tej wielowymiarowej sztuce każdy aspekt, począwszy od gry aktorów, a na muzyce skończywszy - odgrywa ogromną rolę w odbiorze całości.

Szczególnie tło jest tutaj podkreślane przez krytyków. Głosy, dźwięki, pieśni; w oparach dymu i mroku przenoszą widzów do świata emocji. Czy Passini pozwoli poznać, zrozumieć uczucia trzech Marii, które odkryły pusty grób Jezusa?

Visitatio sepulchri (Nawiedzenie Grobu) to najstarszy z zachowanych na ziemiach polskich przykład dramatu liturgicznego, tzw. oficjum dramatyczne. Odgrywano je prawdopodobnie już w połowie XIII wieku w katedrze wawelskiej, nieco później również w diecezjach płockiej i wrocławskiej. Tekst oparty jest głównie na Ewangelii św. Marka i obejmuje kilka scen ukazujących wydarzenia przypominane w liturgii rezurekcyjnej: wędrówkę niewiast z wonnościami do Grobu Pańskiego, ich rozmowę z aniołem, bieg apostołów Piotra i Jana oraz demonstrację pustych całunów.

Reżyseria: Paweł Passini; scenariusz: Artur Pałyga; muzyka: Jacek Hałas;  scenografia i kostiumy: El Bruzda; światło: Damian Bakalarz; obsada: Klaudia Cygoń, Paweł Janyst, Natalia Maczyta, Beata Passini, Elżbieta Rojek, Mariusz Bonaszewski / Janusz Stolarski; plakat: Michał Jadczak; produkcja: Łukasz Wójtowicz; czas trwania: 80 min.

Bilety kosztują 20 i 30 zł. Spektakl będzie można zobaczyć również w sobotę i niedzielę.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna