Teatr

"Żyd" rozpocznie Konfrontacje Teatralne

  Edytuj ten wpis

Przed nami pięć teatralnych dni. Na początek Konfrontacji spektakl, który porusza jak "Strach” J. T. Grossa.

Dziś zapowiadamy najciekawsze spektakle, które będziecie mogli zobaczyć w środę, 8 października.

Żyd

O "Żydzie” bielskiego Teatru Polskiego (Chatka Żaka, godz. 17.30) głośno w całej Polsce. - Ta sztuka nas Polaków obraża - mówią mieszkańcy Bielska - Białej. Sprawdźcie, czy mają rację.

Inspiracją do spektaklu było zdarzenie z Brukseli, gdzie na targach Polskę reprezentowała restauracja Anatewka. Podawano schab po żydowsku. Po posiłku kelnerka wręczała karykaturalne figurki mężczyzn z pejsami i brodami, mówiąc z szerokim uśmiechem: Na pamiątkę... żydki!

O czym jest spektakl? W małym miasteczku w Polsce nauczyciele przygotowują się do spotkania z dawnym mieszkańcem tej miejscowości, który jest Żydem. I zadają sobie groteskowe pytania.

Jak przywitać Żyda? Przez podanie ręki? Czy można podać Żydowi karpia po żydowsku? Dlaczego Żyd przyjeżdża? Czy Żyd jest nam potrzebny?

Głośne przedstawienie powstało na warsztatach, zorganizowanych w zeszłym roku przez Tadeusza Słobodzianka w Nasutowie. Koniecznie zobaczcie.

Podróż poślubna

W spektaklu Teatru Jeleniogórskiego im. C. K. Norwida "Podróż poślubna” (Sala czarna CK, godz. 16) spotykają się Masza, córka śledczej NKWD i Gűnther, syn oficera SS, który jest milionerem.

Czy spotkanie w paryskiej galerii może przerodzić się w miłość?"Podróż poślubna” to efektowna historia miłosna oparta na tekście Władimira Sorokina ( ur. 1955), rosyjskiego pisarza i grafika, uznawanego za jednego z czołowych rosyjskich postmodernistów. Oraz inteligentna rewizja stereotypów na temat historii Niemiec i Rosji. Ale nie tylko.

Sarmacja

W pierwszym dniu festiwalu zobaczycie także "Sarmację” Teatru Osterwy (Teatr Osterwy, godz. 19). Świetny spektakl, na który ciężko dostać bilety. Okazja niepowtarzalna.

Na deser spektakl Teatru Novogo Fronta "Dybuk” (Chatka Żaka, godz. 19). Dybuk to duch zmarłej osoby, który wstępuje w ciało żyjącej osoby. W czeskim spektaklu mamy historię kobiety, opętanej przez ducha swojego kochanka. Bohaterka przedstawienia - które posługuje się językiem teatru tańca - ma dwa wyjścia. Albo podda się choremu uczuciu albo wróci do normalnego życia.

Będzie też deser muzyczny. Projekt Tikkun (Wirydarz CK, godz. 21) Zagrają zespoły: Pink Freud, Horny Trees i kwartet Rogiński, Manetka, Kucharczyk, Moretti. Scenografię do spektaklu przygotował Jarek Koziara.

- Polecam to wydarzenie gorąco. Usłyszycie dobrą muzykę żydowską - mówi Janusz Opryński, dyrektor artystyczny festiwalu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna