Wystawy

Do Galerii ATU na starym mieście, w piątkowy wieczór zawita kolorowy świat Miro Białego.

Artysta w swoich obrazach używa nasyconych kolorów, które często zestawia w kontrastowych kompilacjach. Malowane postacie obrysowuje wyraźnym konturem, odcinając je od tła.

Jego twórczość cechuje emocjonalność i specyficzne poczucie humoru, nie pozbawione gorzkiej ironii. W zgrabny sposób wyśmiewa ludzkie przywary czy śmieszne zachowania. Na pozór wesołe postacie tak naprawdę ukrywają zagubienie, wady, zmęczenie, są osamotnione w tłumie.

Sam swoją sztukę nazywa "fragmentaryzmem metaforycznym". Chętnie sięga do motywu pierrota, charakterystycznego dla jego kostiumu wzoru szachownicy złożonej z dwukolorowych rombów. Lubuje się w aktach na których uwiecznia pełne, zmysłowe ciała kobiet, obrysowane zaokrąglonymi liniami.

Mirosław Biały urodził się w 1966 roku. Malarstwem interesował się już w dzieciństwie, swoje pierwsze kroki stawiał w lubelskim Liceum Plastycznym, jest absolwentem Wyższej Szkoły Graficznej w Danii, którą ukończył w 1997 roku.

Uprawia malarstwo, rzeźbę, projektuje plakaty, zajmował się też ilustracją książkową i ceramiką. Projektował dla Amnesty International i Unii Europejskiej. Swoje prace wystawiał między innymi w Skandynawii, Niemczech, Hollandii i w Polsce, znajdują się w prywatnych kolekcjach na całym świecie.

Wiele podróżował, zgłębiając kulturę i sztukę innych krajów. Mieszkał przez 10 lat w Danii, w której podczas studiów w Kopenhadze poznawał reklamę i grafikę komputerową. Współpracował z firmami reklamowymi w Danii, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech.

Wernisaż odbędzie się w piątek 26 września w Galerii ATU na ulicy Archidiakońskiej 6

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna