Wystawy

Ambrotypy Krawczenko w Bramie Grodzkiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 marca 2011, 12:30
Autor: Kmo.

Jedna z prac Romana Krawczenko z wystawy "Ambrotypy” (ARCHIWUM)
Jedna z prac Romana Krawczenko z wystawy \"Ambrotypy” (ARCHIWUM)

Historyk w XXI wieku korzystał z metody fotografów XIX wiecznych. Efekty trzeba zobaczyć.

W Ośrodku "Brama Grodzka” Teatr NN w Lublinie (ul. Grodzka 34) czynna jest wystawa fotografii Romana Krawczenko "Ambrotypy”. Autor wystawy historyk, fotograf urodzony na Ukrainie odtworzył metodę mokrej płyty kolodionowej, opracowaną w 1851r. przez Anglika Frederika Scotta Archera. To jedna z dawniejszych pozytywowych technik fotograficznych, pozwalająca uzyskać jeden unikalny obraz.

Krawczenko odwołuje się do takiej właśnie techniki ambrotypii i prace, jakie powstały przy jej zastosowaniu prezentuje na tej wystawie. Tę ekspozycję przywiózł ze sobą z Krymu.

– Wystawę tematycznie można podzielić na portret, martwą naturę i fotografie inscenizowane – wyjaśnia Marcin Sudziński z Teatru NN. – Autor wyraźnie jest zainteresowany wojną krymską – pierwszą udokumentowaną fotograficznie i stara się nawet o jej rekonstrukcję. Niezwykłe są portrety Tatarów krymskich. Pokazujemy 41 bardzo ciekawych fotografii monochromatycznych.

Roman Krawczenko fotografując martwą naturę inscenizuje obraz w stylu malarskim. Można też powiedzieć, że układa przedmioty codziennego użytku i broń w taki sposób, aby utworzyły najbardziej efektowny obraz, a nie interesuje go reporterska relacja.

Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00–17.00 lub w innym terminie po wcześniejszym uzgodnieniu. Czynna będzie do 16 marca.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna