Wystawy

Bajkowe elektrotinty

  Edytuj ten wpis
Autor: Marta Wysocka

Galeria Pod Podłogą w piątek (2.10) zaprasza na wernisaż grafik profesora Zdzisława Niedźwiedzia. Znany i szanowany artysta w tym roku obchodzi 45-lecie pracy twórczej.

Zdzisław Niedźwiedź uprawia grafikę warsztatową, jest twórcą nietuzinkowym, eksperymentatorem w zakresie technologii grafiki metalowej. Swoje prace nazywa elektrotintami i jest jedynym grafikiem używającym tej techniki w połączeniu z suchorytem i reliefem. Profesor znany jest przede wszystkim ze swoich niezwykłych dzieł przedstawiających zoomorficzne stwory o miękkich, amorficznych ciałach. Surrealistyczne w wyrazie obrazy przenoszą widza w bajkowy świat, którego geneza mogłaby tkwić w najgłębszych odmętach morskiej toni.

Artysta kolekcjonuje malarstwo, rzeźbę i elementy wyposażenia wnętrz. Jubileuszowa ekspozycja prezentuje około 30 grafik z ostatnich dziesięciu lat pracy twórczej.

Zdzisław Niedźwiedź urodził się 26 czerwca 1936 roku. Jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który ukończył w 1964 roku. Artysta jest profesorem w Zakładzie Grafiki Warsztatowej Wydziału Artystycznego UMCS, należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Działał w podziemiu solidarnościowym, gdzie pracował w tajnej bibliotece wydziałowej oraz zajmował się kolportażem czasopism. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wernisaż wystawy odbędzie się 2 października w piątek o godzinie 17.00 w Galerii Pod Podłogą (ul. Krakowskie Przedmieście 62). Ekspozycję można oglądać w dni powszednie od 12.00 do 17.00.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna