Wystawy

Baśniowa wystawa w Teatrze Andersena

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 lipca 2011, 11:22

Maria Kolesiewicz<br />
<br />
Lalki i scenografie zaprojektowali znani artyści<br />
<br />
 (A.SAGAN/MATERIAŁY ORGANIZATOR
Maria Kolesiewicz

Lalki i scenografie zaprojektowali znani artyści

(A.SAGAN/MATERIAŁY ORGANIZATOR

Sycylijki, marionetki, jawajki, kukiełki i pacynki – na wystawie w lubelskim teatrze znalazło się ponad 100 różnych lalek. Można ją oglądać przez całe wakacje.

W Teatrze im. H. Ch. Andersena (ul. Dominikańska 1) czynna jest wystawa "Scenografia polskiego teatru lalek”. Wystawa przyjechała z Łodzi, gdzie jej prezentacja uświetniała 50-lecie polskiego oddziału Światowego Stowarzyszenia Lalkarzy UNIMA. Będzie czynna przez całe wakacje i warto zobaczyć ją z dziećmi, by zagłębić się w czarodziejski świat baśni, w którym spotkamy smoki i królewny, zaczarowane stwory i koty mające cudowną moc sprawczą.

W lubelskim teatrze znalazło się ponad 100 różnych lalek. Są tu sycylijki, marionetki poruszane na niciach albo drucikach i lalki jawajki, są lalki bunraku, kukiełki czy pacynki. Wiele z nich ma swoje lata, bo stworzono je w ubiegłym wieku. Lalki i scenografie zaprojektowali znani artyści, których nazwiska znajdują się w czołówce sztuki współczesnej. Wśród niech jest Stasys Eidrigevicius, Adam Kilian, Anna Chadaj, Joanna Braun, Mikołaj Malesza.

– Lalek jest mnóstwo, od bardzo małych do takich naturalnej wielkości – zauważa Joanna Wojciechowska z Teatru Andersena. – Jest przekrój stylów i wpływów artystycznych. Lalki wszystkich projektantów zrobione są z użyciem różnych materiałów, m.in. drewna, drutu. Na wystawie jest też stół, na którym robi się lalki i głowa kota, którą dzieci będą mogły przymierzyć.

Po wystawie oprowadzać będzie pan Marian Mika, od wielu lat mistrz lalkarski, który również opowie jak wykonuje się lalki. Ekspozycja czynna będzie przez wakacje. Bilet wstępu indywidualny w cenie 3 zł, z przewodnikiem 5 zł, bilety dla grup z przewodnikiem (co najmniej 10 osób) – 3 zł od osoby.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna