Wystawy

Białe kruki w bychawskiej bibliotece

  Edytuj ten wpis
Autor: Kmo

Najstarszą prezentowaną księgą jest Mszał Rzymski z 1593 roku (MBP w Bychawie)
Najstarszą prezentowaną księgą jest Mszał Rzymski z 1593 roku (MBP w Bychawie)

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bychawie czynna jest wyjątkowa wystawa. To starodruki z XVI–XVIII w. oraz druki z XIX i początków XX w.

Te bezcenne eksponaty po raz pierwszy zostały udostępnione tak szerokiemu kręgowi odbiorców. Są własnością tutejszej parafii pw. św. Jana Chrzciciela. Autentyczne białe kruki można teraz podziwiać dzięki życzliwości proboszcza ks. Andrzeja Kusia i pomocy ks. Łukasza Trzcińskiego. W tym niezwykłym zbiorze znajdują się zarówno księgi liturgiczne, ewangelie, śpiewniki kościelne, jak też poradniki gospodarskie, a nawet pamiętniki i sprawozdania. Niektóre są pisane po łacinie, niektóre po polsku.

Najstarszą, prezentowaną księgą jest Mszał Rzymski z 1593 roku. Na wystawie można zobaczyć m.in. antyfonarz (zbiór pieśni liturgicznych) z 1645 roku.

Wśród świeckich wydań na szczególną uwagę zasługuje opatrzony drzeworytami poradnik Radło E. "Ogrody czyli opis prowadzenia sadu, ogródka owocowego, ozdobnego, ogrodu warzywnego, inspektów oraz wskazówki użytkownika owoców” z 1899 roku.

– Dla nas niezwykle cenne jest wydanie pamiętników Kajetana Koźmiana z 1907 roku, ale osobiście zachwyca mnie niezrównanej urody i z pięknymi okuciami Mszał Rzymski – mówi Barbara Cywińska, dyrektor bychawskiej biblioteki. – Dominuje łacina, a w późniejszych wydaniach język polski, ale znalazło się tu także wydanie z tekstem hebrajskim. Pochodzi z początku XX w. z drukarni Sikory i Milnera z Warszawy.
Tę niezwykłą kolekcję można oglądać codziennie, od poniedziałku do soboty w godzinach pracy biblioteki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna