Wystawy

Czesław Słania - mistrz stalorytu w WOKu

  Edytuj ten wpis
Autor: Marta Wysocka

Wyjątkową wystawę, poświęconą twórczości znanego na całym świecie Czesława Słani, w środę (22 października) otworzy Wojewódzki Domu Kultury.

Ekspozycja zorganizowana została przez Zarząd Okręgu Polskiego Związku Filatelistów i pochodzi ze zbiorów kolekcjonera Mieczysława Wedziuka.

Będziemy mieli możliwość obejrzeć znaczki i banknoty zaprojektowane przez naszego absolutnie wybitnego rodaka.

Dodatkowo 26 w niedzielę o godz. 11.00 odbędzie się finisaż wystawy i uroczyste spotkanie z okazji Dnia Filatelisty. Z tej okazji przygotowany będzie okolicznościowy stempel pocztowy oraz specjalnie udostępnione dla kolekcjonerów, karty pocztowe i znaczki personalizowane z wizerunkiem Słani.

Czesław Słania współpracował z Pocztą Polską i z Wytwórnią Papierów Wartościowych w Warszawie od 1950 roku. Tu zaprojektował także swoje pierwsze znaczki. W 1956 wyjechał do Szwecji, gdzie po kilku latach pracy w firmie reklamowej związał się z Pocztą Szwedzką.

Artysta projektował i malował projekty do znaczków i banknotów, sztychował znaczki dla 31 państw i dla ONZ. Grawerował exlibrisy, plakietki, medale, wykonywał prace dla związków i organizacji polonijnych. Wielokrotnie wygrywał konkursy na najpiękniejszy znaczek świata i zdobywał liczne odznaczenia i medale.

Niezwykły temperament i ciekawość twórcza, owocowały nieszablonowymi dziełami.

Był mistrzem w swoim fachu, precyzyjny i kunsztowny styl, dopełniały nowatorskie rozwiązania. Na wielu znaczkach umieszczał "tajnopisy", zmyślnie ukryte w tle nazwiska przyjaciół lub członków rodziny.

Artysta został wpisany do księgi Guinnessa jako twórca znaczków pocztowych w ilości przekraczającej tysiąc rytowanych przez niego wzorów.

Jego projekty podbiły serca wielu miłośników filatelistyki, w Europie oraz w Ameryce Północnej powstały fankluby jego sztuki.

Wystawa czynna jest w Galerii WOK przy ul. Dolna Panny Marii 3  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna