Wystawy

DK LSM: Malarstwo Ryszarda Lizuta

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 stycznia 2011, 13:37
Autor: Kmo

W Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (ul. Wallenroda 4a) czynna jest wystawa malarstwa Ryszarda Lizuta "Światło – kontrast – kolor.

Kształcił się pod kierunkiem Macieja Bijasa, Waldemara Figla i Tomasz Świerbutowicza. Należy do Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Mówi, że ma potrzebę malowania, tworzenia i utrwalania magii przyrody, architektury.

Fascynuje go uwiecznianie pięknych miejsc oraz niezwykłych zjawisk. Jak wielu twórców dał się oczarować urodą Kazimierza Dolnego w którego plenerach bardzo często malował.

Ryszard Lizut mówi: "inspiruje mnie malowanie krajobrazu po deszczu. Staram się wyrazić w swoim malarstwie zadziwiające refleksy świetlne odbijające się w deszczowym pejzażu miast. Śnieg mnie inspirował od zawsze. Rozbryzgujący się spod płóz sań, mieniący się kolorami, iskrzący światłami, mrugający – po prostu mnie zachwyca. Staram się dać temu wyraz w swoim malarstwie”.

Lizut na swoich płótnach pokazuje miejsca znajome, bliskie jemu, ale też łatwo rozpoznawalne przez odbiorców. Jednak uczy i udowadnia, że to co widzimy na co dzień ma jeszcze inny wymiar – czasem piękniejszy, czasami zaskakujący, ale zawsze interesujący. Odkrywa urodę miejsc znanych, niemal powszednich, opowiada o przyrodzie, wydobywa niezwykłe światło, czaruje kolorem.

Nie ma dla niego znaczenia pora dnia i roku. Jeśli o wybranym przez siebie temacie myśli z czułością, zawsze widać to na jego obrazach. Jest w nich także wiele emocji, dynamiki, o jego obrazach nie można powiedzieć, że są statyczne. Nawet kępę polnych kwiatów porusza wiatr, a na kazimierskiej, niemal pustej ulicy jednak ktoś ucieka przed deszczem.

Obrazy Ryszarda Lizuta cieszą kolorem, lekkością i prawdą o tym, co nas otacza.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna