Wystawy

Dziwolągi różnej maści

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 września 2008, 14:45
Autor: Marta Wysocka

Mowa o niezwykłej wystawie rysunków Barbary Gawdzik-Brzozowskiej w Kazimierzu Dolnym. Artystka tworzy specyficzne portrety kobiet,

w których dominują fikuśne fryzury przypominające kształtem zwierzęta, warzywa czy owoce.

Często ubiera swoje, niekoniecznie urodziwe, modelki w fantazyjne kapelusze, przyozdabia je niebanalną biżuterią lub olbrzymimi ciężkimi kokardami. Chętnie rysuje nibyzwierzęta rodem z dziwacznych wizji Boscha.

Stworki te są pewnego rodzaju hybrydami przeróżnych zwierząt, mają dziwaczne ogony i fikuśne odnóża. Rysunki wykonywane są cieniutkimi pociągnięciami piórka, zapełnione precyzyjną siateczką kresek.

Kolorowe są jedynie pojedyncze elementy przedstawionych postaci takie jak miejscowe upierzenie, języki, włosy lub biżuteryjne dodatki. Cechą charakterystyczną w wyglądzie "portretowanych" są wyraziste, świdrujące przestrzeń i odbiorcę oczy.

Barbara Gawdzik-Brzozowska urodziła się w 1927 roku w Katowicach. Po wojnie rozpoczęła studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1949 roku uzyskała absolutorium z malarstwa u wspaniałego kolorysty - profesora Eugeniusza Eibischa.

W 1952 roku obroniła dyplom z Grafiki u mistrza litografii i technik miedziorytniczych - profesora Konrada Srzednickiego. W 1955 roku artystka postanowiła zamieszkać wraz z rodziną w Zakopanem.

Uprawiała malarstwo ścienne sakralne i świeckie. Realizowała liczne murale zarówno w Zakopanem jak i okolicy. W drugiej połowie lat 50. i na początku 60. zajmowała się projektowaniem mebli, zabawek, mody oraz biżuterii, współpracowała przy przedsięwzięciach architektonicznych. Niedługo potem porzuciła plastykę użytkową i poświęciła się wyłącznie grafice i rysunkom.

Artystka eksponowała swoje prace na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Zdobyła wiele nagród artystycznych, jej prace znajdują się w muzeach krajowych, zbiorach Hiszpańskiej Rady Narodowej Sportu i Turystyki oraz w Fundacji Bell Co. w Chicago.

Od wielu lat działa we władzach Związku Polskich Artystów Plastyków, za co dostała Złotą Odznakę ZPAP. Uczestniczy w działaniach zakopiańskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, wspomaga akcje charytatywne i kulturalne.

Wystawę można oglądać w Galerii Andała przy ul. Senatorskiej 7 w Kazimierzu Dolnym

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna