Wystawy

Fotografie czasu przeszłego w Galerii NN

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 lutego 2012, 13:10

A.Grzybkowski, Kirkut w Pradze
A.Grzybkowski, Kirkut w Pradze

W środę (22 lutego) o godz. 17.00 w Galerii NN (ul. Grodzka 34) odbędzie się otwarcie wystawy prac Andrzeja Grzybkowskiego "Trzy kirkuty: Kraków, Praga, Berlin”.

Fotografie tu prezentowane w większości nie były nigdzie wystawiane. Wówczas, gdy autor zaczął się interesować ta tematyką, kirkuty nie stanowiły tak spopularyzowanego tematu, jak obecnie. Nie było też takiej rozmiarów zniszczeń, ogromnej liczby cmentarzy żydowskich czy miejsc po nich w Polsce.

Autor wystawy choć jest zawodowym historykiem sztuki nie zajmuje się profesjonalnie sztuką żydowską. Jednak poprzez wymiar artystyczny "estetyki ruin”, poprzez ekspresje religijną jego fotografowanie nie miało tylko charakteru inwentaryzacji. Odczuwalna zaś stała się fascynacja historią Żydów i Zagłady.
Wystawa nie jest jednolita ani pod względem czasu powstania fotografii ani ich stylu.

Krakowski cmentarz Remu został silnie zdewastowany w czasie okupacji niemieckiej (1939–1945), nie ominął go nawet los śmietnika. Pozostało na powierzchni zaledwie kilkanaście nagrobków.
"Stary” cmentarz żydowski w Pradze, położony w części starego miasta zwanej Josefov, należy do najsławniejszych, owianych legendami nekropolii żydowskich na świecie.

W Berlinie jest kilka cmentarzy żydowskich. Ten na odległym przedmieściu Weissensee po łódzkim – jest największy w Europie. Otwarto go w 1880 r.
Kmo.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna