Wystawy

Fotografie miejsc i ludzi. Wystawy w Domu Chemika

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 czerwca 2014, 12:19
Autor: Kmo.

W Puławskim Ośrodku Kultury "Dom Chemika można oglądać dwie wystawy: Julii Pirotte "Fotografia oraz "Izrael wczoraj i dziś.

Julia Pirotte rok przed śmiercią przekazała Żydowskiemu Instytutowi Historycznemu swoje "skromne” archiwum. Składa się ono przede wszystkim z kilkuset zdjęć jej autorstwa. W większości wykonanych w latach czterdziestych i pięćdziesiątych. Tylko niektóre powstały później. Zdjęcia Julii Pirotte były pokazywane w Belgii, Francji i Stanach Zjednoczonych, a w latach osiemdziesiątych także w Polsce. Prezentowana kolekcja zdjęć zawiera niezwykłe portrety, na których wizerunki twarzy są dopełnione przez dłonie fotografowanych.

Pirotte robiła wiele zdjęć reportażowych, przedstawiających żołnierzy francuskiego ruchu oporu, robotników, kibucników. Niezwykłe są fotografie starych kobiet i dzieci, są też portrety Tuwima, Picassa, Edith Piaf, Eluarda, siostry Mindli. Wystawa z Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.

"Izrael wczoraj i dziś” - to co widzimy patrząc na świat, zależy od punktu, w którym stoimy. Ta prawda odnosi się również do Izraela. Zastosowano tu technikę umożliwiającą ciekawą prezentację sześciu dekad istnienia państwa żydowskiego. Przechodząc przed obrazami, zauważamy, jak przeszłość i teraźniejszość nakładają się na siebie. Podjęto tak wiele wysiłku, by Izrael osiągnął dzisiejszy kształt, że warto poświęcić chwilę i zastanowić się zarówno nad trudnościami pierwszych lat istnienia niepodległego Izraela, jak i wyzwaniami stojącymi przed nim obecnie. Wystawę udostępniła Ambasada Izraela w Polsce.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Dom Chemika
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna