Wystawy

Galeria Letnia w Kazimierzu Dolnym: finał wielkiego malowania

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 września 2010, 15:41

W niedzielę (3 października) o godz. 12 odbędzie się finał wspólnego malowania w Galerii Letniej i aukcja na rzecz powodzian.

W Kazimierzu Dolnym sezon artystyczny trwa. Właśnie do końca tygodnia odbywa się wielkie wydarzenie, fantastyczna akcja artystyczna pn. "Galeria w ro/Zwoju”. Ten pozytywny ferment, który znów zgromadził razem członków konfraterni także ma ostatecznie pomagać innym.

– Członkowie konfraterni, którzy biorą w tym udział, przekazali swoje prace na rzecz ofiar powodzi – wyjaśnia Dorota Seweryn-Puchalska, kierownik działu sztuki współczesnej Muzeum Nadwiślańskiego, Oddział Kamienica Celejowska. – Po zakończeniu tej akcji odbędzie się aukcja prac i mamy nadzieję, że chętnych do licytowania będzie wielu. Cel jest szczytny.

A członkowie Kazimierskiej Konfraterni Sztuki malują swoje dzieło jeszcze do ostatniej chwili. Od poniedziałku (20 września) na olbrzymim, 18 metrowym płótnie rozpiętym na ścianach Galerii Letniej tworzą osobno, ale przecież razem. Idea wspólnego malowania jest bliska Kazimierskiej Konfraterni, tak bowiem pracowali malarze Bractwa św. Łukasza.

– Tematyka dzieła jest dowolna, ale już widać, że ma ono charakter konfraterni – dodaje Dorota Seweryn-Puchalska. – Każdy z fragmentów cechuje różnorodność, ale jednocześnie są bardzo spójne. Często artyści starają się kontynuować myśl poprzednika, ale oczywiście robią to bardzo indywidualnie. Wyraźne są też odwołania do tematyki kazimierskiej.

Wielkie, wspólne malowanie zgromadziło licznych "podglądaczy” niekoniecznie z kręgów malarskich, a w akcji bierze udział kilkudziesięciu artystów. Właściwie już zostało niewiele miejsca do zamalowania.

Dr Waldemar Odorowski, kierownik Oddziału Kamienica Celejowska powiedział, że ten obraz, który wspólnie powstaje ma być pewnego rodzaju wizytówką Kazimierskiej Konfraterni w formie galerii w zwoju. Każdy może się przedstawić tak, jak uważa za właściwe. Płótno pokryje się różnymi obrazami tak, że będzie tworzyć galerię, a z drugiej strony mówić będzie czym jest konfraternia, czym się zajmuje, jakie malarstwo uprawia, kto w niej jest i jak maluje.

Obrazy malowane są farbami akrylowymi dlatego, że olejne farby schną zbyt długo i są mniej elastyczne, a nowo powstały obraz trzeba będzie zwinąć bo to przecież Galeria w ro/Zwoju. Finał tego wyjątkowego wydarzenia artystycznego odbędzie się w niedzielę (3 października) o godzinie 12.00 w Galerii Letniej w Kazimierzu Dolnym (Rynek 19). Zaraz po tym rozpocznie się aukcja dzieł sztuki przekazanych na rzecz powodzian.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna