Wystawy

Galeria na Płocie: Plakaty Rafała Olbińskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 sierpnia 2014, 10:48

Od 28 sierpnia do 30 września na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego wystawa plakatu Rafała Olbińskiego.

Wystawa obejmie 70 plakatów do znanych dzieł operowych z bogatego dorobku prac artysty.
Wernisaż odbędzie się w najbliższy czwartek 28 sierpnia 2014 r. o godz. 18.00 w Teatrze Starym w Lublinie.

Rafał Olbiński urodził się i studiował w Polsce, gdzie ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i wkrótce stał się uznanym malarzem, ilustratorem i projektantem. Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych oraz Towarzystwo Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles.

W 1994 roku otrzymał międzynarodowego Oscara za Najbardziej Znaczący Plakat Roku, Prix Savignac w Paryżu oraz nagrodę czasopisma Creative Review w Londynie za najlepszą brytyjską ilustrację. W 1995 roku jego plakat zwyciężył w konkursie "Nowy Jork stolicą świata" wybrany przez jury pod przewodnictwem burmistrza miasta Rudolfa Gulianiego. Rok później otrzymał nagrodę Stephana Dohanosa przyznawaną przez członków Stowarzyszenia Ilustratorów Nowojorskich za najlepszą pracę roku.

W 2002 roku wybrane obrazy Rafała Olbińskiego umieszczono w programie projekcji na Grand Central Station w Nowym Jorku, w panteonie Great Art jako jedną z atrakcji na cześć obchodów Dnia Ziemi. Obok nich prezentowane były prace: Keitha Haringa, Roya Lichtensteina, Roberta Rauschenberga i Andy'ego Warchola. Debiut scenograficzny Olbińskiego do opery "Don Giovani" w Filadelfii został bardzo wysoko oceniony przez krytyków New York Timesa i Philadelphia Inquirer. Artysta w 2006 roku otrzymał z rąk Prezydenta RP złoty medal Gloria Artis, a w 2012 roku Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2013 roku w konkursie "Teraz Polska" otrzymał odznaczenie Wybitny Polak.

Prace Olbińskiego znajdują się w kolekcjach tak prestiżowych instytucji jak, m.in.: The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congres w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace oraz w wielu prywatnych i korporacyjnych zbiorach w USA, Japonii i Europie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: galeria na płocie
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna