Wystawy

Galeria "Po schodach": Wystawa fotografii Mariana Strilciva

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 stycznia 2011, 14:55
Autor: Kmo

W galerii "Po schodach” Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie (ul. Bernardyńska 14a) czynna jest wystawa fotografii Mariana Strilciva, która otwiera cykl "Młoda Fotografia Ukraińska”.

– Organizujemy tę wystawę we współpracy z Nastią Kinzerską – wyjaśnia Benon Bujnowski, z-ca dyrektora MDK nr 2 w Lublinie. – Sztuka artystów ukraińskich nie pierwszy raz jest obecna w naszej galerii i warta uwagi.

Autor obecnej wystawy ukończył matematykę stosowaną na Politechnice Lwowskiej. Jednak to fotografowanie stało się jego pasją i stylem życia. Podczas licznych podróży po kraju i tych zagranicznych zrodziło się w nim pragnienie utrwalenia wydarzeń, miejsc, chwil, które go zaskoczyły, zdziwiły, które wprawiły w zachwyt. Najlepszym sposobem była właśnie fotografia.

– Podoba mi się patrzenie na człowieka, jego emocje i przeżycia przez obiektyw aparatu fotograficznego – mówi Marian Strilciv. – Nie lubię zniekształcać realiów. Moje ulubione style to "life”, "travel”, fotografia reportażowa.

Jak fotografuje matematyk? Właśnie tak, jak fotoreporter i trochę tak, jak poeta. Chwyta obiektywem wydarzenia codzienne, z pozoru zwyczajne, a przecież odnajduje w nich zawsze jakąś niezwykłość, dwuznaczność, magię. W tych prostych kadrach zwykle jest zawarty ciekawy klimat i niedopowiedzenie, albo element błahy, który podpowiada jednak, że gdzieś w tle, albo w fabule tej reportażowej opowieści jest ukryte piękno, tęsknota, czasem tajemnica, może też poezja.

Podkreśla to światło i cień czarno-białych fotografii.

Na wystawie jest kilkanaście prac dużego formatu, bardzo ciekawych, czasem wręcz surrealistycznych choć przecież reportażowych. Warto je zobaczyć.


Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna