Wystawy

Game over - jak skończyła łaźnia Łabęckich

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 grudnia 2014, 14:15

Ułożony z cegieł napis "Game over na gruzach tego co zostało po zabytkowym budynku przy ul. Farbiarskiej 4. Instalacja Pawła Korbusa powstała w ramach Pracowni Sztuki Społecznie Zaangażowanej Rewiry.

Rok temu budynek Farbiarni, Pralni Chemicznej i Zakładu Kąpielowego Łabędzkich decyzją nadzoru budowlanego został wyburzony. Instalacja Korbusa powstała dokładnie 20 lat, po tym, jak zakład został zamknięty. To symboliczny pomnik końca tego miejsca.

"Łatwiej wyburzyć niż remontować, lepszy wolny plac w centrum miasta niż wymagający nakładów finansowych historyczny budynek. "Game over” ironicznie dopisuje się do przygotowania do 700-lecia miasta Lublina.” - czytamy w opisie pracy.

Artysta pracował tydzień. Znacznie dłużej trwały negocjacje z właścicielem budynku. - Był za, ale miał własną koncepcję. Chciał by "game over” napisać na murze i podświetlić. Musieliśmy mu to wyperswadować. Przekonać, że wizja autorska nie podlega żadnym przeróbkom - opowiada Szymon Pietrasiewicz z Rewirów.

Praca zostanie na Farbiarskiej, tak długo aż nikt jej nie zniszczy.

Miejsce to nie po raz pierwszy zainspirowało artystów. W ramach Festiwal' sztuki w przestrzeni publicznej Open city/Otwarte miasto niszczejący budynek dawnej łaźni zainspirował Mirosława Bałkę. Jego praca "Tabu” (strumień czarnej wody spływający z najwyższej kondygnacji) wzbudziła zainteresowanie nie tylko tych zainteresowanych sztuką współczesną.

Dyżurny MPWiK kilka razy dziennie odbierał telefony od mieszkańców i przechodniów zaniepokojonych "niekontrolowanym wyciekiem”, ale tuż przed wernisażem ktoś ukradł basen, do którego spływała woda.

Według informacji zabranych przez Teatr NN pralnia i dom mieszkalny Wacława i Józefy Łabęckich były użytkowane już przed I wojną światową. Na froncie działki stał dom, a tył zajmował parterowy budynek mieszczący farbiarnię, pralnię i ekspedycję. Pralnia chemiczna dywanów i kożuchów działała tu do grudnia 1994 r.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna