Wystawy

Grand Press Photo w Chatce Żaka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 grudnia 2008, 15:56

Zwycięskie zdjęcia z ostatniej edycji konkursu Grand Press Photo można oglądać w Chatce Żaka.

Do tegorocznego wydania GPP zakwalifikowano aż 4 900 zdjęć, wykonanych między 1 kwietnia 2007 a 31 marca 2008. To o 25 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

Prace były oceniane w kategoriach: Wydarzenia, Ludzie, Życie Codzienne, Sport, Przyroda - osobno zdjęcia pojedyncze, osobno fotoreportaże. Wybierano też Zdjęcie Roku.

Najlepszą fotografią ze wszystkich kategorii, zdaniem jury, okazał się portret dzieci z prywatnej szkoły akrobatycznej w Wuqiao w Chinach, wykonany przez Tomasza Gudzowatego i zgłoszony do kategorii Sport.

Przewodniczący jury Eric Grigorian, amerykański fotoreporter, współpracujący z agencją Polaris Images, zwycięzca World Press Photo 2003, tak motywował wybór:- To zdjęcie zwyciężyło dzięki mocnej, dobrej kompozycji. Dzięki treści, jaką ze sobą niesie. Dzięki unikatowości, jaką dla nas prezentuje. Wszystko, co chciałbym mieć w fotografii i czego od dobrej fotografii oczekuję, jest w Zdjęciu Roku.

O okolicznościach powstania fotografii tak mówił Tomasz Gudzowaty: - Prywatna szkoła sportowa, jedna z wielu w Wuqiao, mieści się w domu właściciela, a zarazem trenera, który przez uczniów nazywany jest wujkiem.

Nie ma tam nic z atmosfery pekińskich czy szanghajskich "fabryk” wyczynowych gimnastyków. Te dzieci przygotowują się do kariery cyrkowej. Niektóre zakończą zawodową edukację na tej szkółce, najzdolniejsi pójdą do państwowej szkoły cyrkowej.

Warunki panują raczej siermiężne: nie ma szatni, pryszniców, kosztownych urządzeń gimnastycznych - ale atmosfera jest na pewno dużo bardziej rodzinna. Nagrodzone na GPP zdjęcie powstało ostatniego dnia mojej pracy tam.

Na wystawie zdjęć finałowych są, oczywiście, także te, które zdobyły nagrody w poszczególnych kategoriach. Zdaniem jurorów odznaczają się one świeżym spojrzeniem, zwracają uwagę na sytuacje przez wielu fotoreporterów niedoceniane.

Ekspozycja w Chatce Żaka zostanie otwarta w niedzielę (7.12) o godz. 17. Potrwa do 15 stycznia. Adres: ul. Radziszewskiego 16.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna