Wystawy

Grand Press Photo z lubelskim akcentem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 grudnia 2009, 13:40

Najlepsze zdjęcia z ostatniej edycji konkursu Grand Press Photo będzie można oglądać od poniedziałku (14.12) w Chatce Żaka.

Grand Press Photo to konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów, organizowany od pięciu lat przez miesięcznik "Press”.

Do tegorocznej edycji zgłoszono 4,5 tys. fotografii. Do finału zakwalifikowano 159 zdjęć – 49 pojedynczych i 16 fotoreportaży. Ich autorami jest 50 fotoreporterów z całej Polski.

Zdjęcia są oceniane w pięciu kategoriach: Wydarzenia, Ludzie, Życie codzienne, Sport, Przyroda – osobno zdjęcia pojedyncze, osobno fotoreportaże. Ponadto wybierana jest najlepsza fotografia ze wszystkich kategorii – Zdjęcie Roku.

Takim tytułem nagradzana jest fotografia o najwyższej wartości informacyjnej, merytorycznej i technicznej, niepozbawiona oryginalnej wizji autora, wykonana przy zachowaniu etycznych kanonów zawodu fotoreportera.

Tradycją konkursu jest, że jury przewodniczy fachowiec światowej klasy, zwycięzca World Press Photo. W tym roku był to amerykański fotoreporter z agencji Getty Images Spencer Platt, którego zdjęcie ze zbombardowanego Bejrutu wygrało World Press Photo w 2007 roku. To on miał decydujący głos przy wyborze nagradzanych prac, w tym Zdjęcia Roku.

Główną nagrodę i tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia Rafała Malko z "Gazety Wyborczej Trójmiasto”. Pokazuje wiec zorganizowany przez związki zawodowe w Stoczni Gdynia SA, która jest likwidowana z powodu nierentowności. Stalowa motorówka "Samarytanka”, na której stoją stoczniowcy, jest pierwszym statkiem zbudowanym w tej stoczni (1931 rok).

W kategorii Życie codzienne (zdjęcie pojedyncze) pierwsze miejsce zajęło zdjęcie Jacka Świerczyńskiego z "Dziennika Wschodniego”, pokazujące pasażerów busa na dworcu autobusowym w Lublinie.

Wszystkie fotografie, które trafiły do finału konkursu, będzie można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w Akademickim Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka”. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek o godz. 14. Adres: ul. Radziszewskiego 16.

Wystawa będzie czynna do 16 stycznia. Wstęp wolny.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna