Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

30 listopada 2014 r.
13:15
Edytuj ten wpis

Jacy byli przedwojenni policjanci?

Autor: Zdjęcie autora Daniel Drob
0 0 A A

Życiorysy policjantów, archiwalne zdjęcia, czapki i dokumenty. W Lublinie można oglądać wystawę "Policja Państwowa w II RP.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pierwsza sekcja wystawy w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 przy ul. Bernardyńskiej poświęcona jest policji lotniczej. Co prawda, eksponowane zdjęcia przedstawiają akcje przeprowadzane przez współczesne służby, ale mamy tu również informacje o początkach lotniczej formacji. Dziennik Bydgoski 21 lutego 1925 r. opublikował artykuł "Policja wołyńska otrzyma aeroplany”.

- Przy pomocy tych samolotów będzie łatwo wśród błot pińskich wytropić dywersantów” - komentowała gazeta.

- To przykre, że w mieście, które zasila swoimi funkcjonariuszami 50 proc. policji lotniczej w kraju, nie ma ani jednego śmigłowca policyjnego - uważa Benon Bujnowski, wicedyrektor MDK nr 2 oraz organizator wystawy. - Zwłaszcza, że policja lotnicza swoje początki miała właśnie na wschodzie.

Dawni mundurowi

Kolejna sekcja zawiera archiwalne zdjęcia i dokumenty związane z historią policji. Ta jest najbardziej pokaźna. Obok zdjęć znajdują się życiorysy zasłużonych lubelskich policjantów. Wśród nich znajduje się urodzony w Serebryszce (powiat chełmski) przodownik policji Władysław Cholszewski. Brał on udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r., po agresji ZSRR należał do eskorty marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego do Rumunii. - Miał możliwość zostania razem z marszałkiem w Rumunii, ale na granicy zawrócił. W Lublinie żyła jego rodzina, żona Helena Zofia i dwoje małych dzieci - opowiada organizator.

By uniknąć wcielenia do granatowej policji Cholszewski ukrywał się w miejscowości Bychawka, za co groziło mu rozstrzelanie lub pobyt w obozie. Władysław Cholszewski przeżył wojnę. Zmarł w 1969 r., został pochowany na cmentarzu przy ul. Unickiej.

Kolejnym zasłużonym dla Polski lubelskim mundurowym był Józef Janicki. Policjant urodził się w małopolskiej miejscowości Klecz. Po odbyciu szkolenia w Normalnej Szkole Fachowej dla Szeregowych PP w Mostach Wielkich został policjantem IV Okręgu Lubelskiego.

Niedługo potem został przeniesiony na Posterunek Policji Państwowej w Bełżycach, gdzie pełnił służbę do 1937 r. We wrześniu dostał kolejny rozkaz przeniesienia, tym razem do Chodla, gdzie w służbie doczekał wojny. - Częste zmiany miejsca służby w tamtych czasach były normalną praktyką. Sądzono, że policjant powinien otaczać się różnymi ludźmi, poznawać jak najwięcej nietypowych spraw - tłumaczy Bujnowski.

Pomimo służby w granatowej policji Józef Janicki działał w konspiracji: pożyczał z posterunku karabiny i przekazywał je partyzantom oraz informował mieszkańców Chodla o łapankach. 1 marca 1941 r. został zatrzymany przez gestapo i trafił na Zamek w Lublinie, gdzie przebywał do kwietnia. Transportem nr 13890 został przewieziony do Auschwitz, tam zginął.

Od MM do MO

Wystawa przybliża również historię pierwszych organizacji bezpieczeństwa publicznego, działających na Lubelszczyźnie. Pierwsze Straże Obywatelskie formowane były w Zagłębiu Dąbrowskim od 1914 r. Działalność jednak rozpoczęły dopiero pod komendą Stanisława Popowskiego w 1915 r. Wkrótce straże przekształciły się w Milicje Miejskie. 4 lipca 1915 r. utworzono w Lublinie pierwszą Milicję Obywatelską. 1200 funkcjonariuszy należących do organizacji pilnowało bezpieczeństwa i porządku w mieście. Pierwsze milicje były bazą do stworzenia komend i komisariatów policji, która została powołana ustawą w 1919 r.

- Zdjęcia zaczęliśmy zbierać wiosną. Większość fotografii pochodzi z prywatnych zbiorów rodzin policjantów. Niestety, podczas II wojny światowej wiele zdjęć przepadło. Każdemu policjantowi, który nie zgłosił się do okupanta, groziło rozstrzelanie. Żeby uniknąć wcielenia do granatowej policji, polscy funkcjonariusze musieli się ukrywać, zdjęcia palono, by zatrzeć ślady - wyjaśnia Bujnowski. - Duże zasługi dla wystawy ma też Danuta Malon, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Lublin.

Kolejna wystawa

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 przy ul. Bernardyńskiej ma w planach otwarcie jeszcze jednej ekspozycji związanej z policją. Wystawa będzie nosiła tytuł "Kobiety w policji”, będzie można ją odwiedzić prawdopodobnie w lutym.

- Przed wojną kobieta w mundurze policyjnym była rzadkością, pracowała głównie w obyczajówce. Zdjęcia będą na pewno ciekawe - zapowiada dyrektor.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Przed rugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed rugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Miasto zabiera się za remont ulicy Pliszczyńskiej. Niedługo otwarty zostanie przetarg, w ramach którego wykonawca będzie miał za zadanie stworzyć projekt ulicy z chodnikami i zrealizować przebudowę.

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK
21 kwietnia 2024, 16:00

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK

W niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się wyjątkowy koncert z muzyką do filmu „Chłopi”, którą skomponował Łukasz „L.U.C.” Rostkowski.

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!
20 kwietnia 2024, 10:00

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!

Już niebawem, 20-21 kwietnia, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny stanie się epicentrum najnowszego wydarzenia na mapie polskiej rozrywki – 3k6 Festiwal Gier! To zupełnie nowe doświadczenie dla wszystkich pasjonatów planszówek, RPG i szeroko pojętej kultury gier.

 Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Prezentujemy Skarby Kultury Przestrzeni: restauracja Chisza na Świętoduskiej. O lokalu opowiada Aramais Grigoryan, właściciel Chiszy.

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Teoretycznie jutro ma się wykluć pierwsze jajo z lęgu Wrotki i Czarta mieszkających na kominie lubelskiej elektrociepłowni. Jednak obserwatorzy niepokoją się nieobecnością Wrotki. Gdzie jest sokolica?

American Corner UMCS oficjalnie otwarte
ZDJĘCIA
galeria

American Corner UMCS oficjalnie otwarte

W poniedziałek w hali widowiskowej ACK ,, Chatka Żaka” odbyła się uroczysta gala otwarcia Amerykańskiego Centrum Edukacji i Biznesu UMCS, w której wziął udział Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Wersja na PC jest już całkiem dobrze znana. Teraz Razer przygotował słuchawki Razer BlackShark V2 Pro dla graczy konsolowych z profilami dźwiękowymi dostosowanymi do takich gier jak Apex Legends, Call of Duty i Fortnite.

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Ludzie myli i dezynfekowali ręce tak często podczas pandemii COVID-19, że powszechnym problemem w 2021 roku były niedobory żelów dezynfekujących, czy ręczników papierowych. Cały ten nacisk wywierany na mycie rąk nie był jednak wyssany z palca. Nauka jednoznacznie dowodzi, że częste mycie rąk zmniejsza ryzyko różnych chorób. Jest to łatwy w praktykowaniu i skuteczny nawyk, który pozwala zadbać o higienę osobistą. Jednak czy obecnie Polacy dbają o higienę rąk w równie skrupulatny sposób? Możemy z pewnością stwierdzić, że jednym z pozytywnych następstw pandemii jest wzrost świadomości społeczeństwa w tej kwestii. Oto więcej informacji i danych statystycznych w tym temacie.

Budynek urzędu miasta do rozbiórki

Budynek urzędu miasta do rozbiórki

Stojące przy ulicy Leszczyńskiego 20 i 22 stare budynki należące do miasta zostały przeznaczone do rozbiórki. Kiedyś mieścił się tam wydział administracji lubelskiego urzędu miasta.

Dlaczego w te wakacje warto postawić na Mazury?

Dlaczego w te wakacje warto postawić na Mazury?

Marzysz o wymarzonym wypoczynku, który połączy relaksujący pobyt w otoczeniu przyrody z niezapomnianymi wrażeniami dla całej rodziny? Odpowiedzią na Twoje pragnienia jest niezwykłe miasto Giżycko na Mazurach. Aby przeżyć niepowtarzalne chwile w tym malowniczym regionie, zarezerwuj nocleg w jednym z najlepiej ocenianych hoteli - St. Bruno.

O włos od tragedii. Policjanci uratowali życie niedoszłemu samobójcy

O włos od tragedii. Policjanci uratowali życie niedoszłemu samobójcy

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło wczoraj na jednej z dzielnic Lublina. Mężczyzna spacerował po dachu budynku i groził że targnie się na własne życie.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna