Wystawy

Janenko: Pięknie przeżyć świat

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 kwietnia 2009, 13:08
Autor: Marta Wysocka

Galeria Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża",
otworzy wystawę prac nieżyjącego już artysty Romana Jenenki.

Roman Jenenko urodził się w 1971 roku w Murmańsku, zmarł w 2006 roku w Kijowie. Był utalentowanym artystą i intelektualistą, choć sam określał swoją twórczość jako naiwną. Jenenko stworzył rozpoznawalny, jedyny w swoim rodzaju styl.

Grafiki wykonywał w guście sztuki ludowej, nawiązując do jej barwnych motywów, inspiracje czerpał również z przedstawień sakralnych i ikon. Jednak obrazy mimo widocznych reminiscencji stanowią autonomiczną wartość o odrębnej/autorskiej mitologii. Powstały w obrębie kultury ukraińskiej, ale równie dobrze mogłyby zaistnieć w kręgu sztuki indyjskiej czy plemiennej.

Malował w zależności od dostępnych środków - zarówno na papierze jak i na płytach pilśniowych, kartonach czy kopertach. Wykonywane przez niego obrazy cechują duże płaszczyzny jednobarwnego tła, na którym narysowane są antropomorficzne motywy, często podkreślone złoceniami.

Najchętniej używane przez niego barwy to kobalt i ochra. Prace pełne są radosnej afirmacji życia, a w sposobie kompozycji przywodzą na myśl kilimy i batiki. Charakterystyczne jest to, że swoje dzieła, które nazywał "obrazkami", zawsze opatrywał tajemniczymi epigramami pisanymi zazwyczaj w języku ukraińskim lub rosyjskim, a niekiedy też w polskim np.: "Dziewczyna śpi już 50 lat, włosy włożyła do wody, nic nie wie, a włosy jej rosną".

Prace często tworzył z okazji różnych rocznic oraz wydarzeń, dawał w prezencie licznym znajomym i przyjaciołom, dlatego też większość z nich znajduje się w prywatnych kolekcjach. Jego obrazy zostały docenione i pokazane na wielu wystawach, w miastach z którymi był związany m.in. w Kijowie, Warszawie i Lublinie.

Znaczną część życia poświęcił badając muzyczną warstwę kultury tradycyjnej. Był wybitnym śpiewakiem, od 1992 roku współpracował z Fundacją Muzyka Kresów, prowadził warsztaty, występował na konferencjach i inspirował twórczymi pomysłami.

Podczas wernisażu przyjaciele artysty pochodzący z Polski i Ukrainy zaprezentują koncert z tradycyjnymi ukraińskimi pieśniami.

Wernisaż wystawy 2 kwietnia w czwartek o godz. 18.00 w Galerii Rozdroża (ul. Krakowskie Przedmieście 39).


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna