Wystawy

Jesienni panowie dwaj

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 listopada 2009, 14:28

Wystawa Wacława Onaka i Roberta Żybury w galerii ZPAP

Kapitalne prace dwóch artystów-malarzy oglądać można w lubelskiej Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków.

Wacław Onak – absolwent krakowskiej ASP i Robert Żybura – absolwent wrocławskiej ASP prezentują podobne tematycznie obrazy – jesienne, melancholijne, o cudownej fakturze, wysmakowane.

Gałązka z czerwonymi koralami głogu czy kępa przekwitłych ziół na łące, na pracach Wacława Onaka przypominają nam o kruchości przyrody, a może nas samych i o tym, że wiosna tak szybko mija, a z jesienią natury i życia należy się pogodzić. Te akurat jego obrazy mają bardziej intensywne kolory od innych, ale są niezwykle subtelne, choć nie raz artysta kładzie farbę szpachlą by nadać im interesującą fakturę. Osiąga jednak niezwykłą delikatność rysunku i ciekawą strukturę płaszczyzn.

Robert Żybura w wielu swoich pracach wzbogaca malarską materię mieszając gips z piaskiem. Niektóre cykle jego prac zachwycają kolorystyką. Ten artysta zgarniał różne nagrody na prestiżowych „Salonach jesiennych”, aż został wyróżniony tą najwyższą – Grand Prix.

Nie unika barw intensywnych, chętnie korzysta z plam soczystej czerwieni, ale komponuje je tak, że tworzą niezbywalną i niezbędną całość z obrazem. Uzyskuje piękna fakturę grubo kładąc farbę, choć również uzyskuje efekt bardzo subtelny. Zbliża się nieco do abstrakcji, ale jego prace zawsze są bardzo czytelne. W galerii zobaczymy także te, o których można powiedzieć, że są w jesiennych klimatach.

Znakomite malarstwo. Obrazy Wacława Onaka i Roberta Żybury oglądać można w Galerii ZPAP w Lublinie (ul. Krakowskie Przedmieście 62).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna