Wystawy

Kazimierz Dolny: wystawa "W synagodze i w domu”

  Edytuj ten wpis

Od poniedziałku (11 października) w Kazimierzu Dolnym czynna będzie ciekawa wystawa "W synagodze i w domu”.

Muzeum Sztuki Złotniczej, Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym każdego roku organizuje wystawę problemową i sesję naukową o tej samej tematyce. Była m.in. prezentowana zastawa stołowa, pokazywano biżuterię patriotyczną i obydwu ekspozycjom towarzyszyły sesje. Tegoroczna powódź pokrzyżowała nieco plany, ale placówka konsekwentnie przygotowała kolejną ekspozycję.

Tym razem Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym zapraszają na wystawę pt. "W synagodze i w domu”. Znajdą się na niej eksponaty jednej i drugiej placówki.

– Zaprezentujemy srebra kultowe wyznania mojżeszowego – wyjaśnia Aniela Ryndziewicz, kierownik Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego. – Poprzez te przedmioty chcemy pokazać kulturę, obyczajowość, opowiedzieć o wyznaniu, o synagodze. Te wszystkie przedmioty są związane z kultem synagogalnym lub domowym. Dla synagogi przeznaczone są naczynia święte, do kultu domowego inne naczynia i przedmioty.

Co na wystawie zobaczymy? Przede wszystkim prawdziwe arcydzieła rzemiosła i artystyczne. Wykonane z niezwykłą troską o detal, pięknie zdobione, często filigranowe. Zarówno te używane w domu jak i te dla synagogi są zrobione z niezwykłym pietyzmem. Zachwycają wspaniałą formą, bogatą ornamentyką i symboliką.

Zobaczymy na przykład klej-kodesz – ozdoby Tory, wszystkie bogato zdobione. Torę wieńczy korona – keter, zawieszana na łańcuchach pośrodku Tory prostokątna tarcza to tass. Na wałki Tory zakłada się rimon, a pałeczka, którą wodzi się wzdłuż wierszy to jad – często bardzo pięknie zdobiony.

– Wśród kultowych sreber żydowskich na wystawie znajdą się m.in. kubki i pucharki kiddiszowe, balsaminki, które służą w czasie szabatu do przechowywania wonnych ziół, świeczniki szabatowe, lampki chanukowe, ozdoby Tory – dodaje A. Ryndziewicz. – Eksponaty pochodzą z różnych warsztatów, większość dotyczy kultu domowego.

Wystawa "W synagodze i w domu” czynna będzie od poniedziałku (11 października” w Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna