Wystawy

Kazimierz Dolny. Zapiski fotograficzne z Ziemi Świętej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 stycznia 2015, 17:31

Wystawę fotografii "Konfraternia w Ziemi Świętej” można oglądać w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki. Prezentacja jest prologiem do malarskiej wystawy, która planowana jest na wiosnę.

– W listopadzie ubiegłego roku członkowie Konfraterni wyjechali na plener malarski Kolory "Piątej Ewangelii” – wyjaśnia Mariusz Płoszaj-Mazurek, dyrektor KOKPiT. – Wzięło w nim udział kilkunastu artystów. Byli to malarze, a więc fotografie traktowali jako swego rodzaju szkicownik, jako zapis miejsc i wydarzeń, które później przeniosą na płótno. Część członków Konfraterni i fotografowała, i wykonywała tradycyjny szkic.

Jak dodaje dyrektor – ta pielgrzymka artystyczna była możliwa dzięki Ojcu Nikodemowi – franciszkaninowi z polskiego Komisariatu Ziemi Świętej. Dzięki niemu Ziemia Święta w całej swojej niezwykłości, magii, kolorycie odsłoniła się przed artystami. Tym, którzy postrzegali świat malarski przez pryzmat Kazimierza ukazała się zupełnie inna perspektywa. Czy na fotografii kolor i blask nieba, przejrzystość powietrza, piasek i faktura pustyni oddadzą to, co widzieli? Czy może kraina w której Bóg spotkał się z człowiekiem, mistyczna kolebka trzech religii bardziej zostaje w pamięci, w świadomości?

– Tak, trzeba było od razu wziąć się do pracy – dodaje Mariusz Płoszaj-Mazurek. – To, co zostało zanotowane na pewno nie oddaje wrażeń, jakie przeżywano na miejscu. Zdecydowanie odczuwało się brak sztalug. Jak to teraz zostanie przełożone na płótno? Zobaczymy. Zapewne jedni będą chcieli na przykład uwiecznić pejzaż, inni podejdą do tematu filozoficznie. To zobaczymy na wystawie malarstwa.

Na tę wystawę fotograficzną każdy z uczestników wybrał 10 fotografii. Spośród nich wybrano po trzy i te są prezentowane – w sumie 44 zdjęcia, o których można powiedzieć, że są szkicami, notatkami do prac, które dopiero powstają. Wystawa malarstwa będąca plonem tej pielgrzymki przypuszczalnie będzie w maju.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Kazimierz Dolny
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna