Wystawy

Krupska i Stachyra w Galerii Białej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 kwietnia 2012, 17:32

W piątek (27 kwietnia) o godz. 18.00 w Galerii Białej Centrum Kultury (ul. Narutowicza 32) odbędzie się wernisaż wystawy „Pocztówki” Danuty Krupskiej-Sołowiej.

Świat obrazów Danuty Krupskiej-Sołowiej jest tworem fantastycznym, pełnym symboli i wewnętrznej dramaturgii. Jest też równocześnie światem bardzo osobnym i prywatnym, w którym znajdziemy sporo śladów indywidualnych doświadczeń, lektur, i zachwytów nad sztuką minionych stuleci. Autorka wystawy po raz kolejny zaskakuje metamorfozą swojej sztuki.

Tym razem zmiany wiążą się nie tylko z zagadnieniami warsztatu malarskiego, istotniejsze jest raczej pogłębianie i doskonalenie sposobu widzenia świata. Bez wątpienia sztuka artystki powstaje pod bardzo silnym wpływem wschodniej duchowości odwołującej się do dziedzictwa świata Bizancjum. Obecny w obrazach element mistycyzmu wydaje się być echem ikony.

O tej samej godzinie z cyklu Młode Forum Sztuki Galerii Białej, otwarta zostanie wystawa Michała Stachyry „Cud w Białej”.

Michał Stachyra ma wiele „artystycznych twarzy”. Dokonał jako fiński archeolog odkrycia fresku w Galerii Białej (w 2004 roku). Później przeistaczał się m.in. w: uczestnika konkursu na najprzystojniejszego studenta Lublina, człowieka-pająka, polityka w wyborach samorządowych w Niemczech, cywilnego antyterrorystę i malarza akwarelistę na artystycznej misji w Iraku.

Najnowsze jego wcielenie znowu dotyczy odkrycia fresku, ale tym razem widzianego w kategorii „cudu”. Na ścianach undergroundowych pomieszczeń galerii Młodego Forum Sztuki pojawiają się przedstawienia, zakorzenione w ikonografii świętych obrazów. Niejednoznaczne sceny zbiorowe, ledwo widzialne postacie lub portrety, wyłaniając się na powierzchniach nierównego tynku w plamach nawarstwiającej się pleśni, spękań, brudu, krwi i farby tworzą rodzaj tajemniczych, „odkrytych” znalezisk.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna