Wystawy

Krzysztof Sołowiej na 25-lecie Galerii Białej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 kwietnia 2010, 15:28

W cyklu ekspozycji na 25-lecie Galerii Białej swoje nowe prace pokaże w niej Krzysztof Sołowiej. Otwarcie wystawy w piątek (30.04).

Krzysztof Sołowiej to jeden z najciekawszych polskich artystów tworzących rzeźby. Jego twórczość jest niezwykła. Zarazem nowatorska i tradycyjna.

Tradycyjna w tym sensie, że rzeźbiarz odwołuje się do znaczeń zawartych w tradycji kultury, cytuje wątki z historii sztuki i dialoguje z nimi. "Porozumiewa” się z antykiem, średniowieczem, barokiem i współczesnością jednocześnie.

Twórczość Sołowieja jest odkrywcza poprzez stosowane przez artystę materiały i sposób ich użycia. Są wśród nich zarówno szlachetne kamienie, drewno, glina, żywica, styropian, tkaniny, kalka techniczna, jak i elementy gotowe, np. plastikowe figurki, lampy, ceramika. Rzeźbiarz wszystko to przetwarza w ramach swojego, oryginalnego porządku, nadając mającym symboliczne i kulturowe odniesienia budulcom nowe sensy.

Ten znakomity postmodernistyczny artysta jest związany z Galerią Białą od 1988 roku. Wtedy prezentował tu swoją sztukę jako 26-letni absolwent IWA UMCS w ramach cyklu "Spotkania w Białej" i na wystawie zbiorowej "Białe tango”. Cztery lata później – już jako poznaniak – miał w instytucji Anny Nawrot i Jana Gryki dużą ekspozycję indywidualną. Powraca do Białej niemal co roku.

Tym razem Sołowiej przyjedzie, by otworzyć swoją wystawę pt. "Jakie światy tu?”, przygotowaną z okazji 25-lecia lubelskiej galerii. Zaprezentuje najnowsze prace, wykonane m.in. z drewna i poliestru, które odnoszą się do przemijania, ulotności, pamięci, tajemnicy, miłości.

Wernisaż odbędzie się w piątek o godz. 18. Adres: ul. Narutowicza 32.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna