Wystawy

Lubelszczyzna w czasie I wojny

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 listopada 2014, 10:31
Autor: Kmo

28 listopada, o godzinie 12 w Galerii Wystawowej Archiwum Państwowego (ul. Jezuicka 13, wejście od strony placu Katedralnego) otwarta zostanie wystawa pt. „Wielka wojna na Lubelszczyźnie.

Zgromadzone na niej zostały różnorodne materiały obrazujące nie tylko problemy polityczne, społeczne, niepodległościowe, lecz także szeroko rozumiane aspekty życia codziennego w latach I wojny światowej.

- Korzystaliśmy z materiałów własnych - mówi Marek Krzykała, specjalista ds. popularyzacji wiedzy o archiwum i jego zasobie. - Chcieliśmy pokazać te dostępne dokumenty, które były wydawane zarówno przez zaborcę rosyjskiego, jak i później przez okupujące nasz region wojska austriackie. Są wśród nich obwieszczenia, zarządzenia na przykład dotyczące kontrybucji, ale też i takie, które mówią o sposobie używania paproci jako paszy. To też jest świadectwem panującej w tamtych czasach biedy.

Obecna jest także tematyka legionowa. Znajdują się tu widokówki, także te okazjonalne np. dotyczące bitwy pod Kraśnikiem czy Jastkowem. Osobne miejsce poświęcone zostało polskim dążeniom niepodległościowym - do zaprezentowania na wystawie wybrany został różnorodny materiał obejmujący zarówno pisma urzędowe, jak i druki ulotne, materiały prasowe, fotografie i karty pocztowe. Wystawa wpisuje się w tegoroczne obchody 100-lecia wybuchu I wojny światowej i ma na celu zaprezentowanie wybranego materiału źródłowego przechowywanego przez lubelskie Archiwum Państwowe, a dotyczące naszego regionu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna