Wystawy

Lublin w obiektywie Józefa Czechowicza (mapa)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lipca 2008, 16:08

Nieznane do tej pory zdjęcia zobaczymy w piątek w Galerii Michałowski. Tak zakończy się szósty spacer z poetą, organizowany przez Teatr NN.

W 1934 roku Józef Czechowicz napisał wyjątkowy przewodnik, "Poemat o mieście Lublinie”. I zrobił serię zdjęć o Lublinie.

Wiersze są bardzo znane, fotografie nie. Poeta uczył się robić zdjęcia we Francji, przyjaźnił się ze znanym lubelskim fotografikiem Edwardem Hartwigiem.


Co jest na tych fotografiach? Unikalna kolekcja pokazuje Bramę Grodzką i Krakowską, Stare Miasto z jego uliczkami, Wieniawę i nieistniejące miasto żydowskie.

- W Galerii Michałowski pokażemy 25 zdjęć Czechowicza. Oraz współczesne zdjęcia tych samych miejsc - mówi Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.
Początek spaceru z Czechowiczem o godz. 20 na wiadukcie nad Al. Solidarności (od strony Górek Czechowskich).


Mapa przygotowana przez Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN. Wyświetl większą mapę


- Idziemy śladami bohatera "Poematu o mieście Lublinie”. Ku nieistniejącemu dziś przedmieściu Wieniawa, przez cmentarz przy ulicy Lipowej, Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto, a stamtąd na Zamek, do Kaplicy p.w. Świętej Trójcy. Potem schodzimy w dół na nieistniejącą dziś ulicę Szeroką i krętymi uliczkami także nieistniejącej dzielnicy żydowskiej przez Kalinowszczyznę na wzgórze Czwartek - mówi Zętar.

Pokaz zdjęć Czechowicza około 22.30 w Galerii Michałowski przy Grodzkiej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna