Wystawy

Madonny w wieży

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 maja 2009, 12:10

Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej w niedzielę otworzy nową, czasową wystawę prac autorstwa Zbigniewa Jóźwika. Zaprezentuje on nastrojowy cykl grafik pt. Madonny.

Jóźwik jest przyrodnikiem, polarnikiem, artystą grafikiem, bibliofilem oraz kolekcjonerem grafik i ekslibrisów. Uprawia grafikę artystyczną i użytkową. Jest autorem ponad 700 ekslibrisów, wykonanych w technikach linorytu, drzeworytu i suchej igły, stworzył blisko 300 grafik, w tym cykle: Spitsbergen, Stawanie się, Osiedla ludzkie, Madonny, Krzyże.

Zbigniew Jóźwik urodził się w 1937 roku w Opolu Lubelskim. W 1962 roku ukończył studia chemiczne na UMCS. Aż do 2003 roku pracował na macierzystej uczelni w Zakładzie Fizjologii Roślin na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi. Jest członkiem Klubu Polarnego Polskiego Towarzystwa Geograficznego i Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Należy do towarzystw bibliofilskich i związków twórczych w kraju i za granicą. W roku 1982 zapoczątkował Biennale Współczesnego Ekslibrisu Lubelskiego.

Warto przy okazji wystawy obejrzeć stałą ekspozycję Muzeum, która rozciąga się na kilku kondygnacjach wieży i obejmuje wycofane z kultu rzeźby, lichtarze i obrazy.
Jednym z eksponatów jest makieta gotyckiego kościoła p.w. Św. Michała, nieistniejącej już, najstarszej murowanej świątyni Lublina.

Wystawa czynna jest od niedzieli (10 maja) w Wieży Trynitarskiej przy Placu Katedralnym, można ją oglądać codziennie od godziny 10.00 do 17.00.
Marta Wysocka
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna