Wystawy

Magiczny realizm

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 maja 2013, 10:30

Wystawa Pablo Caviedesa w "Wirydarzu"

W piątek (17 maja) o godz. 13.00 w Galerii Sztuki Wirydarz odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa ekwadorskiego artysty Pablo Caviedesa. Będzie to pierwsza prezentacja jego twórczości w Polsce. Cykl prac powstałych specjalnie na wystawę w Lublinie nosi tytuł NO-MA-DA.

Pablo Caviedes studiował pod kierunkiem Daniela Reyesa w College of Plastic w Ekwadorze, jak również w prestiżowym instytucie sztuki École Nationale Supérieure des Beaux Arts w Paryżu.

Wystawiał swoje prace w różnych miastach Ekwadoru oraz na świecie. W 1994 roku otrzymał "Paris Prze” (najbardziej prestiżowa nagroda artystyczna Ekwadoru). W 1998 r. został jednym z dziesięciu artystów wybranych przez krajowe oraz międzynarodowe jury do udziału w monumentalnej wystawie "Ameryka Południowa i Karaiby. Nowe pokolenie artystów”.

Jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki latynoamerykańskiej tworzących w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Pablo Caviedes powiedział: "Wystawa ta ma zbliżyć dwie kultury oddzielone pochodzeniem i geografią, ale połączone tą samą wrażliwością, która przenika moją twórczość. Owo podobieństwo pozwala mi rozpocząć podróż, poruszając się po oceanie pomysłów, ponad falami wyobrażeń i postaci, które wypełniają moje prace na kanwach realizmu magicznego, w którym cudowność zlewa się z tym, co zwyczajne.

Włączyłem struktury, barwy i elementy kryjące metaforyczne znaczenia, które z kolei pokazują kwestie społeczne na tle tropikalnych krajobrazów. Zmieszałem to, co mistyczne, z tym, co karnawałowe, bo taki jest światopogląd Andów, regionu, z którego pochodzę. Prezentuję więc próbkę moich korzeni i mojej kultury przechodzącej ogromną zmianę, gdy historia ludzi z tego miejsca jest naznaczona nadzieją na lepszą przyszłość”.

Trzeba zobaczyć jego obrazy – ich subtelny przekaz o części świata nam nie znanej, o jego wspomnieniach, snach, o magicznej podróży do świata dzieciństwa. Piękna kreska, subtelna kolorystyka, obrazy świetne.
Kmo.
Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna