Wystawy

Malarstwo Adama Styki w Muzeum Lubelskim

  Edytuj ten wpis

O wybranym przedmiocie artysta opowiada przy pomocy geometrycznych znaków (FOT. MATERIAŁY ORGANIZATO
O wybranym przedmiocie artysta opowiada przy pomocy geometrycznych znaków (FOT. MATERIAŁY ORGANIZATO

W Muzeum Lubelskim (Zamek) czynna jest wystawa malarstwa Adama Styki.

To wystawa re-trospekcyjna, prezentująca 45-letni dorobek twórczy artysty, który zawsze był związany z Lublinem. Tutaj się urodził, kończył liceum, tutaj po powrocie ze studiów był współzałożycielem "Labiryntu”, współtwórcą Grupy Lubelskiej. Pracował na warszawskiej ASP, a obecnie na Wydziale Artystycznym UMCS.

– Twórczość Adama Styki wpisuje się w program muzeum, chcemy przybliżać artystów lubelskich i historię przeplatać ze współczesnością – wyjaśnia Dorota Kubacka, kurator wystawy.

O wybranym przez siebie przedmiocie artystycznego zainteresowania Adam Styka opowiada własnym językiem przy pomocy kodu zgeometryzowanych znaków. Układami linii prostych lub przełamanych, wiązkami przecinających się kresek, odcinkami kwadratów, kół i trójkątów maluje znak drzewa.

– To jest dalekie od pierwowzoru – dodaje D. Kubacka. – Artysta niczego nie sugeruje i nie podpowiada. Zapewne odbiorca, który nie zna źródła jego inspiracji, nie odczyta jego twórczości zgodnie z intencją autora, ale jeśli trochę podpowiemy, zrozumienie jego idei będzie łatwiejsze.

Na wystawie w Muzeum Lubelskim obok prac malarskich zobaczymy też rysunki. Nie funkcjonują tu one jako samodzielne dzieła. Stanowią jedynie pewnego rodzaju dokument procesu twórczego.  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

CGK - aplikacja mobilna