Wystawy

Malarstwo Kubicy i rzeźby Marcusa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 stycznia 2009, 12:38

Lewin Di Giovine pasją do ceramiki "zaszczepił się” we Wrocławiu, gdzie spotkał ludzi zajmujących się tą dziedziną.

Można powiedzieć, że - znany jako Markus - zaraził się także Polską w której on, syn Niemki i Włocha mieszka od 7 lat. Ba, zamieszkał w Lublinie i tu otworzył pracownię ceramiczną, gdzie organizuje warsztaty, ale też gdzie się realizuje twórczo.

Na wystawie prezentuje ceramikę, która skłania do takiego oto wniosku - Markusa interesuje siła i sprawność. Skomplikowane układy jogi, umięśnione ramiona, elastyczne, giętkie ciało, zdrowie, witalność, pęd do życia - to jeden z jego wyborów. Inny to zwierzęta.

Jakie? Drapieżne, silne, bezwzględne - lew, orzeł patrzą zdobywczo, bezlitośnie, bez trwogi. Prace Markusa są dynamiczne mimo pewnej stagnacji. Czuje się, że spokój orła jest tylko pozorny - on już upatrzył ofiarę. Sylwetka jogina podczas medytacji wydaje się zrelaksowana, ale posiadł ten stopień sprawności, który pozwoli mu zaatakować lub skutecznie atak odpierać.

Jakkolwiek Markus optuje za ceramiką użytkową, jednak widać, że jej twórcza strona zaczyna brać górę.

Równolegle, obok prac ceramicznych w galerii prezentowane są obrazy Renaty Kubicy. Szlify malarskie zdobywała w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Po wypróbowaniu wielu technik mówi, że jej ulubioną jest akryl. Twierdzi, że pozwala jej najpełniej wyrazić ekspresję i zmienność światła.

Wiele prac Renaty Kubicy powstało podczas plenerów malarskich. Inspiruje ją krajobraz, przyroda, kwiaty. Widzi je na swój sposób. Nie stara się naśladować wielkich mistrzów. Chce być sobą, tworzyć tak jak widzi to ona właśnie w danej chwili w określonym świetle i porze roku.

Zimowy pejzaż surowy, ascetyczny doskonale oddaje klimat, róże w wazonie płoną czerwienią i pobudzają zmysły, słoneczniki jak słoneczne promienie porażają blaskiem. Taka jest natura, która w gorący czas lata otacza sztalugi artysty - bezwstydna w barwie, zapachu, bujności, witalności, albo zmartwiała w głębokim śniegu, zimna, bezduszna. I taką ją widzi Renata Kubica.

Wystawa malarstwa Renaty Kubicy i rzeźby Lewina Di Giovine (Markusa) czynna jest w lubelskiej galerii TPSP "Przy Bramie” (ul. Grodzka 34)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna