Wystawy

Marcin Łukasiewicz "Znieczulenie"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 marca 2009, 13:30
Autor: Marta Wysocka

Jak wiele osób dziś zastanawia się nad historią medycyny? Czy możliwe byłoby dzisiaj ratowanie życia bez wcześniejszych, nieludzkich eksperymentów?

Takie myśli mogą nas dopaść podczas wernisażu Marcina Łukasiewicza p.t. "Znieczulenie". Ekspozycja jest trzecią z cyklu "Kadr w obrazie", które proponuje Lubelskie Towarzystwo Przyjaciół Zachęty Sztuk Pięknych.

Najnowsze obrazy Łukasiewicza są niepokojące, trzymają w napięciu, są teatralne w wyrazie a sposobem opowiadania przypominają senne wizje, przez co nasuwają skojarzenia z malarstwem surrealistycznym.

Artysta maluje opuszczone, rozległe, pełne zakamarków pomieszczenia, eksperymentuje z perspektywą i światłem. W architektoniczne tła wplata człowieka, dziecko, tworząc postacie, którym niekiedy bliżej do manekina czy lalki.

Tematyka obrazów odnosi się do zagadnień związanych z testami i badaniami medycznymi ingerującymi w ciało. Autor ukazując na płótnach człowieka, rozbiera go na części, organy, podłącza rurki z tlenem, poddaje zabiegom i eksperymentom lekarzy uzbrojonych w igły i inne medyczne instrumenty.

Artysta potrafi ukazać cichą, wewnętrzną panikę poddawanych niejasnym badaniom osób. Ich strach czai się w osamotnieniu, odbija echem od architektonicznych czeluści, wychodzi z braku empatii oprawców.

Ciekawi go sam akt operacji wykonywanych na ludzkim ciele. W swoich obrazach porusza różne obszary tego zagadnienia - zarówno naukowe jak i duchowe. Jest zafascynowany starymi medycznymi kronikami, historią bólu, bezwzględnością i bezkarnością dawnych lekarzy.

Za pomocą symboli i kolorystyki buduje mroczną rzeczywistość, w której dużą rolę odgrywają stany takie jak samotność, bezradność czy alienacja i wywoływane przez nie emocje. Obrazy te, niczym sny, zostają na długo w naszej pamięci i prowokują do zastanowienia.

Marcin Łukasiewicz urodził się w 1979 roku w Lublinie. Jest absolwentem Wydziału Artystycznego UMCS, gdzie w 2005 roku obronił dyplom z malarstwa, otrzymując Nagrodę Rektora UMCS za najlepszy dyplom artystyczny. Uprawia malarstwo i od 2002 roku bierze udział w licznych wystawach w kraju i za granicą.

Wernisaż wystawy rozpocznie się w sobotę, 14 marca o godz.19.00, w Lubelskim Towarzystwie Przyjaciół Zachęty Sztuk Pięknych (ul. Rybna 4).

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna