Wystawy

Metafora polskiego krajobrazu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 kwietnia 2009, 20:54

Coś nowoczesnego i zarazem tradycyjnego, coś przedstawiającego, a jednocześnie abstrakcyjnego, coś eleganckiego i równocześnie ludowego - malarstwo Tadeusza Dominika jest niejednoznaczne i przez to wyjątkowe.

Twórczość 81-letniego artysty ma wiele wspólnego z jazzem - współczesnym, ale mocno osadzonym w tradycji, nie tylko jazzowej. Najbardziej kojarzy się zaś z muzyką Włodzimierza Nahornego.

Operuje zarówno uniwersalnym kodem znaków, jak i autorskim. Są one w dużej mierze uporządkowane, ale nie brakuje chwilowych improwizatorskich uniesień. Przekaz jest bardzo sugestywny i zmysłowy, wielką rolę odgrywa w nim gra barwami.

Obu twórców łączy jeszcze zamiłowanie do słowiańskiej tradycji i polskiego krajobrazu. O Nahornym mówi się, że "tylko on potrafi wyswingować na fortepianie mazowieckie wierzby i bociana w gnieździe”. Malarstwo Dominika jest metaforą naszej natury.

Piękne obrazy olejne tego warszawskiego artysty można oglądać w lubelskiej Galerii Sztuki "Wirydarz”. Wystawa będzie czynna do 3 maja. Adres: ul. Narutowicza 8.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna