Wystawy

Mirosław Bałka w Galerii Labirynt

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 września 2012, 11:17
Autor: kmo

 (Mirosław Bałka)
(Mirosław Bałka)

W piątek (21 września) o godz. 19 w Galerii Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) wernisaż wystawy jednego z najbardziej obecnie znanych na świecie polskich artystów – Mirosława Bałki.

Bałka jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się też rysunkiem i wideo. Jego prace częściej niż w Polsce można oglądać za granicą. Wystawia w najbardziej prestiżowych galeriach na świecie (m.in. berlińska Martin-Gropius-Bau) i londyńskia Tate Modern).
Artysta po raz czwarty zawita do lubelskiej galerii Labirynt. Jego piątkowa prezentacja nosi tytuł „bes-sennosh-ch”.

„Bezsenność” – fonetyczny tytuł wystawy Bałki odnosi się do stanu, który zaburza normalne funkcjonowanie człowieka. Fonetyczny zapis słowa „bezsenność” jest niewygodny, połamany, wzbudza niepokój, ale taki sam stan towarzyszy nam wtedy, kiedy nie możemy zasnąć.
Bezsenność jest stanem irytującym. Z jednej strony może spowodować ją coś, co nas trapi, albo wspomnienie czegoś, roztrząsanie, z drugiej zaś, właśnie wtedy, kiedy nie możemy zasnąć, powracamy myślą do przeszłości, albo ku przyszłości. Czy istnieje związek przeszłości, wspomnień z tym, co artysta będzie tworzył i z tym, z czego będzie budował?

Użyje igieł sosnowych, które dawniej ocieplały jego pracownię w Otwocku. Czy to ten moment powrotu do przeszłości taki, który nie daje nam spać?
Warto być na wernisażu i spytać o to.

Sam Mirosław Bałka chętnie powraca do „Labiryntu”. Mówi, że wyjątkowa przestrzeń tej galerii jest niezwykle inspirująca.

"To, co lubię w Galerii Labirynt 2 to dwupoziomowość przestrzeni. Nie ma w ogóle miejsc, gdzie można zrealizować wystawę na dwóch poziomach, a to dla mnie jest bardzo ciekawym zadaniem, bardzo inspirującym, gdyż możliwość zmiany poziomu: zejście z tego naszego rzeczywistego poziomu do poziomu piwnicznego jest zawsze bardzo emocjonalnym gestem, dlatego odpowiedzialność wizualna za umieszczone obiekty jest tym większa.”
/Mirosław Bałka/

Otwarcie wystawy: 21 września 2012 (piątek), godz. 19.00, Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3)

Wystawa czynna do 26 października 2012 (od wtorku do niedzieli, godz. 12.00 – 19.00)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna