Wystawy

Niezwykła, różowa, choć wcale nie słodka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 grudnia 2008, 12:26
Autor: Marta Wysocka

W najbliższy piątek (19 grudnia) w Galerii Białej wernisaż wystawy Jadwigi Sawickiej.

"Raz na jakiś czas" to tytuł najnowszej wystawy artystki, na której przedstawi podświetloną instalację będącą komentarzem do pozycji kobiet, które odniosły sukces.

Ich nazwiska zapełnią paski zwisające z sufitu niczym girlandy lub serpentyny. Ten specyficzny rodzaj celebracji znanych postaci, ma sprowokować pytania o koszty przekroczenia progu anonimowości, o trwałość bycia uwielbioną i popularną.

Najwcześniejsze prace Sawickiej z lat 80. powstały w estetyce nowej figuracji. Ekspresjonistyczne, dzikie a jednocześnie bardzo osobiste obrazy, zostały przemalowane przez artystkę, która zwróciła swoją uwagę na zwyczajność i powszedniość codziennych zjawisk i przedmiotów.

Na pastelowo różowym tle płótna maluje fragmenty garderoby (spódnice, koszule, buty, spodnie), które pozbawione właścicieli wydają się osamotnione, jakby zawieszone w próżni.

Na billboardach i obrazach umieszcza powiększone słowa, slogany lub fragmenty prasowych tekstów, które wyrwane z kontekstu nabierają aluzyjnego, a czasem nieprzyjemnego wydźwięku. Zmultiplikowane napisy zwracają uwagę na codziennie gazety, bombardujące nas niezliczoną ilością tandety, podanej w formie traumatycznych w wyrazie informacji.

Prace artystki mimo iż zbudowane z pozornie słodkich i niewinnych kolorów, (dominujący różowy w lekko przybrudzonym odcieniu) wprowadzają specyficzne napięcie, budzą niepokój i zastanowienie.

Jadwiga Sawicka urodziła się w 1959 roku w Przemyślu, gdzie mieszka i pracuje. W latach 1979-1984 studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa, dyplom obroniła w pracowni profesora Jerzego Nowosielskiego.

Tworzy obrazy, fotografie, wykonuje obiekty i instalacje tekstowe w przestrzeni publicznej. Od 1996 roku współpracuje z Otwartą Pracownią w Krakowie.

Otwarcie wystawy - 19 grudnia o godz. 18.00 w Galerii Białej w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12), ekspozycja czynna do 16 stycznia.  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna