Wystawy

Notatki na temat malarstwa w Muzeum Lubelskim

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 listopada 2012, 18:20

"Tomasz Zawadzki. Notatki na temat malarstwa. Wybór prac z lat 1995–2012” (Materiały prasowe)
\"Tomasz Zawadzki. Notatki na temat malarstwa. Wybór prac z lat 1995–2012” (Materiały prasowe)

W Muzeum Lubelskim czynna jest wystawa "Tomasz Zawadzki. Notatki na temat malarstwa. Wybór prac z lat 1995–2012”.

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu i dziś kierujący Zakładem Malarstwa w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, należy do najbardziej interesujących współczesnych twórców.

Prace powstałe na przestrzeni 17 lat dają pojęcie o jego twórczości, o tym, czy poszukiwał i wybierał nowe drogi, czy też okrzepł w swojej interpretacji sztuki i jej przekazie.

Zaczynał malarstwem przedstawiającym, z którego z czasem zrezygnował koncentrując swoją uwagę na kolorze.

Jak pokazały jego prace w tym okresie także zmieniał środki wyrazu – dominantą jego obrazów były czerń i brąz. Później zmieniał kolory, kładł na płótno grubą, chropowatą fakturę. Wreszcie też zabudowywał nasyconym kolorem, formaty monumentalne, kładąc kolejne warstwy wypełniające przestrzeń, przyciągające, emocjonalne i zmuszające do poświęcenia im uwagi. Czy zawsze odbierane według intencji autora? Nawet, jeśli nie, to przecież nie pozostawiają one nikogo obojętnym. Można patrzeć na nie w kontekście indywidualnej, szerokiej percepcji natury, przestrzeni, albo mikroświata wyolbrzymionego do monstrualnych rozmiarów.

Na wystawie obok prac pozostających w zbiorach artysty są pokazane i te, które znajdują się w kolekcji Muzeum Okręgowego im .Jacka Malczewskiego w Radomiu i Muzeum Chełmskiego w Chełmie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna