Wystawy

Nowa wystawa w Muzeum Lubelskim: "Pankiewicz i po..."

Dodano: 11 lipca 2016, 15:06
Autor: Damian Drabik

fot. materiały promocyjne
fot. materiały promocyjne

W piątek, 15 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim na Zamku odbędzie się uroczysty wernisaż nowej wystawy poświęconej twórczości urodzonego w Lublinie Józefa Pankiewicza - jednego z pierwszych impresjonistów w polskiej sztuce. Wystawa „Pankiewicz i po… Uwalnianie koloru” jest hołdem złożonym wybitnemu artyście w 150. rocznicę jego urodzin.

Józef Pankiewicz urodził się 29 listopada 1866 roku w Lublinie, zmarł 4 lipca 1940 w Marsylii. Był jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiej sztuki przełomu XIX i XX wieku. W latach 20. zainicjował nurt polskiego koloryzmu wyrastający z doświadczeń francuskich postimpresjonistów.

Wystawa na Zamku Lubelskim będzie prezentować bogaty i zróżnicowany dorobek artysty z różnych okresów jego twórczości od fascynacji symbolizmem, impresjonizmem, Cézannem i Bonnardem, aż po obrazy, które inaugurowały powstanie różnych odmian i szkół polskiego koloryzmu.

Cała ekspozycja podzielona jest na dwie zasadnicze części – pierwsza, skupiona wokół Józefa Pankiewicza i artystów związanych z Komitetem Paryskim (Józef Czapski, Jan Cybis, Hanna Rudzka-Cybisowa, Piotr Potworowski, Artur Nacht-Samborski, Zygmunt Waliszewski), w drugiej zaś pokazane są zróżnicowane modele recepcji koloryzmu w powojennej sztuce polskiej.

Wystawie będzie towarzyszył katalog zawierający teksty badaczy twórczości Pankiewicza, ujmujących ją w różnych aspektach: biografii, wpływu na kształtowanie zjawiska polskiego koloryzmu, a także spuścizny kolorystycznej we współczesnej sztuce.

Wystawę będzie można zwiedzać do 18 września 2016 roku.

Czytaj więcej o: Muzeum Lubelskie wystawa wernisaż
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna