Wystawy

Otwarcie wystawy: Artificial Islands w Galerii Labirynt Plaza

Dodano: 29 marca 2016, 21:33
Autor: Damian Drabik

Fot. Lublin Beach, wideo-performans, 2016 / Diana Kołczewska
Fot. Lublin Beach, wideo-performans, 2016 / Diana Kołczewska

W piątek, 1 kwietnia o godz. 19 w Galerii Labirynt Plaza (ul. Lipowa 13) odbędzie się wernisaż wystawy Artificial Islands / Sztuczne wyspy.

Wystawa Artificial Islands prezentuje wideo-performansy z lat 2012-2016, fotografie oraz kostiumy zaprojektowane do akcji Sand Clock. Artyści pomimo (a może właśnie z powodu) dzielących ich różnic (płeć, temperament, kultura, religia) skoncentrowani są na wspólnym działaniu. Wynikające z tych przeciwieństw napięcie hipnotyzuje, wprowadzając widza w metafizyczny wymiar życia rozumianego jako codzienna walka o przetrwanie.

Nezaket Ekici (Turcja/Niemcy) i Shahar Marcus (Izrael) poznali się w 2003 roku na Biennale w Wenecji, gdzie artystka wykonywała performans w grupie studentów Mariny Abramović. Od 2012 roku Ekici i Marcus tworzą artystyczny duet. Interesują ich ekstremalne warunki, takie jak pustynny upał, przejmujące zimno, a także balansowanie na granicy własnej wytrzymałości. Stawiają pytania o kulturę, religię, przestrzeń oraz czas, sięgają do archetypów, pamięci zbiorowej i tradycji. Pomimo uniwersalnej wymowy, działania Ekici i Marcusa są silnie zakorzenione w konkretnej rzeczywistości, istnieją „tu i teraz”. Artyści czerpią z symboliki wody, piasku, soli oraz ze specyfiki krajobrazu. Ich prace zachwycają prostotą i pięknem, za którymi kryje się głębia filozoficznych treści.

Wstęp wolny. Wystawa potrwa do 15 maja.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna