Wystawy

"Portret podwójny". Wystawa w Centrum Kultury

Dodano: 3 czerwca 2016, 15:46
Autor: Damian Drabik

fot. materiały organizatora wystawy
fot. materiały organizatora wystawy

Centrum Kultury w Lublinie zaprasza na otwarcie wystawy zbiorowej artystów z Polski, Białorusi i Ukrainy pt. "Portret podwójny". Wernisaż odbędzie się w sobotę, 4 czerwca o godz. 12 w Oratorium CK.

Motywem przewodnim wystawy jest wędrówka. Pomysł wyszedł z inicjatywy młodego fotografa Michała Zielińskiego. W 2015 roku wyruszył na spotkanie z mieszkańcami podlaskich wsi i małych miasteczek. Tam właśnie hasło "tygiel kultur" znajduje odzwierciedlenie w codziennym życiu. Wyprawa zaowocowała projektem "moje miejsce już tam", na który złożyła się seria portretów mieszkańców regionu. Tym razem autor w twórczy proces włączył innych artystów, co miało na celu zwielokrotnienie perspektywy, przedyskutowanie lokalnych zjawisk i odbicie jednego miejsca w trzech różnych narodowo i kulturowo wrażliwościach.

Dokumentacja i artystyczne przetworzenie tej wyprawy dokonało się w drodze eksperymentu. Fotografie powstały w technice mokrego kolodionu, znanej od początków fotografii, obecnie rzadko stosowanej, unikatowej. Żmudna, wymagająca, pracochłonna, ale zapewniająca niepowtarzalny efekt metoda rejestrowania i utrwalania obrazu, idealnie pasuje do wymogów projektu, nastawionego raczej na budowanie relacji ze spotykanymi osobami, a nie wyłącznie na zarejestrowanie doskonałych technicznie kadrów.

Finałem projektu jest album, prezentujący najciekawsze fotografie oraz teksty: zapisy rozmów z bohaterami zdjęć, fragmenty dziennika podróży. Premiera wydawnictwa odbyła się w trakcie Festiwalu InterPhoto w Białymstoku w październiku 2015 r.

Uczestnikami wystawy są: Natalka Dovga z Ukrainy, Yura Matsiyun z Białorusi oraz Dominik Wojciechowski, Aleksander Raczyński, Paula Wojnik, Mirosław Miniszewski, Bartosz Tryzna, Anna Danilewicz i Michał Zieliński z Polski.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna