Wystawy

Powstanie Styczniowe na wystawie w Muzeum Lubelskim

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 stycznia 2013, 11:07
Autor: Kmo.

"Gloria victis. 150 rocznica powstania styczniowego” (Materiały organizatora)
\"Gloria victis. 150 rocznica powstania styczniowego” (Materiały organizatora)

W Muzeum Lubelskim w Lublinie otwarta została wystawa "Gloria victis. 150 rocznica powstania styczniowego”.

Przygotowana została z wykorzystaniem zbiorów Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Muzeum Sztuki Medalierskiej Oddziału Muzeum Miejskiego Wrocławia oraz prywatnych zbiorów pana Leszka Sadowskiego i pana Zbigniewa Nestorowicza.

Głównymi obiektami prezentowanymi na wystawie są medale, ale zaprezentowano także obligację Rządu Narodowego, biżuterię patriotyczną, krzyżyki, grafiki, broń, fotografie, pocztówki, gazety i listę więźniów przetrzymywanych na Zamku Lubelskim, opracowaną na podstawie dostępnej literatury.

Wśród zachowanych zdjęć są fotografie rysunków przedstawiających Usol – miejsce zsyłki na ciężkie roboty, zdjęcia grupowe i portrety zesłańców.

Doktor Wacław Lasocki w maju 1921r. przekazał zbiory prowadzonego Muzeum Lubelskiemu. W skład daru wchodziły m.in. pamiątki z Powstania Styczniowego, w tym fotografie zesłańców syberyjskich, ich listy, fragmenty twórczości poetyckiej. W drodze na zesłanie Lasocki spotykał setki zesłańców, zbierał ich fotografie i wpisy do pamiętnika. Część tego zbioru zawiera nazwiska, niekiedy informacje dotyczące osoby, rodziny, okoliczności zesłania, rodzaju kary i miejsc jej odbywania na Syberii, dotyczące Usola i towarzyszy niedoli Lasockiego.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna