Wystawy

Przedmioty naszego pożądania w Zachęcie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 stycznia 2011, 11:58

Od piątku (7 stycznia) lubelskiej galerii "Lipowa 13” można oglądać wystawę Sławomira Tomana "Zbliżenia”.

Sławomir Toman mieszka i pracuje w Lublinie tu kończył studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS.

Dał się poznać jako artysta, który hiperrealistycznie przedstawia przedmioty znajdujące się obok nas tyle, że pozbawia je otoczenia, wykadrowuje, poprzez pozbawienie kontekstu nadaje im nowy sens i wymiar. Pokazuje je na tle neutralnym, wyolbrzymione, niemal cyzelowane, "odrobione” w najdrobniejszych szczegółach i w ten sposób obdarza je nową wartością.

Stają się przedmiotami przejaskrawionymi, widzimy je w zupełnie innym świetle i postaci. Tak, jak byśmy raptem na lśniącego, pięknego owada spojrzeli przez szkło powiększające i zauważyli jego odpychającą budowę, nienaturalne kształty i zachwiane proporcje. Tak, jak byśmy dopiero skonstatowali, że to co wydawało nam się piękne i ważne jest śmieszne i pospolite.

Toman odziera przedmioty z nadanej im etykiety urody i niebywałej wartości. Zwraca uwagę, że masowa pseudo-kultura to blichtr i tombak, że to co nas uwodzi swoimi pozorami jest iluzją, a my jej bezmyślnie ulegamy.

I tak dostajemy obraz powiększonych do olbrzymich rozmiarów "Tik-taków”, które przypominają plastikowe boje, Wenus z Milo wystylizowaną na współczesny ideał urody – lalkę Barbie, figurkę Buddy, która powiększona wygląda jak kiczowata, ogrodowa rzeźba.

Toman "pastwi się” nad rzeczami gotowymi, takimi po jakie najczęściej sięgamy, jakich pożądamy i widzimy na każdym kroku, i akceptujemy je. Teraz możemy zmienić swoją opinię o przedmiotach, które nas otaczają. Teraz możemy zauważyć, jak wygląda świat konsumpcji i przedmioty naszego pożądania.

Wystawa czynna będzie do 19 stycznia.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna