Wystawy

Roland Topor w galerii

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 maja 2011, 11:11

W sobotę (7 maja) o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL (ul. Rynek 8) odbędzie się wernisaż wystawy „Roland Topor”.

Kim był autor wystawy? Miał wiele twarzy, wiele talentów, czerpał z życia garściami. W jego życiorysie na pierwszym miejscu wymienia się to, że był prześmiewcą, ale przecież pisał wiersze – nawet liryczne, pisał powieści, opowiadania, scenariusze i teksty piosenek, był reżyserem, rzeźbiarzem, aktorem, realizował filmy. Postrzegany jako twórca czarnego humoru. To bogata osobowość – przecież kochał także zakrapiane spotkania towarzyskie przy suto zastawionym stole.

Urodził się w Paryżu, dokąd przed II wojną światową wyemigrowali jego rodzice, polscy Żydzi. Ojciec był rzeźbiarzem, absolwentem ASP w Warszawie.

Uważał, że kłamstwa w świecie są wystawione jak towar w sklepie samoobsługowym. Korzystamy z nich wtedy, kiedy nam się podoba.

Dla Topora było ważne, żeby jego prace były czytelne. Powinny przekazywać myśli, mówić do odbiorcy tak, jak przemawia otwarta książka do osoby czytającej. Chyba bardzo lubił prowokować nie tylko swoja filozofia i sposobem życia,. Lecz także poprzez prace plastyczne. A może tak po prostu wyrażał się – szczerze, właśnie odrzuciwszy kłamstwo?

Zaprojektował wiele plakatów, które są niezwykle emocjonalne. Zawarł w nich skrajne uczucia – humor, seks, liryzm, agresję, tajemnice i egzaltację. Znaleźć w nich można tak wiele. Jest surrealistyczny, groteskowy, ociera się o makabreskę i obscena. Kocha pure nonsens i bawi się konwencjami – nie stawia sobie żadnych granic.

W Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL pokazane zostaną plakaty Rolanda Topora ze zbiorów Władysława Serwatowskiego.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna