Wystawy

Salon konkursowy i międzynarodowy

  Edytuj ten wpis

Wschodni Salon Sztuki w nowej formule zostanie otwarty w piątek (9.10) w Muzeum Lubelskim na Zamku.

Wschodni Salon Sztuki, organizowany od 1993 roku przez okręg lubelski Związku Polskich Artystów Plastyków, był dotychczas doroczną wystawą, prezentującą dorobek środowiska artystycznego Lublina. Był zarazem jednym z trzech dużych cyklicznych przedsięwzięć tutejszego ZPAP – obok konkursów odbywających się na przemian w cyklu dwuletnim – Grafika Roku (dla grafików) i Autograf (dla malarzy i rzeźbiarzy) – skierowanych do artystów, którzy pracują w regionie lubelskim lub tutaj zdobywali wykształcenie.

Teraz Salon przejmuje role obu konkursów. Będzie też organizowany co dwa lata. I będzie międzynarodowy, w czym powraca do pierwotnego pomysłu, który przez 15 lat nie został zrealizowany. Międzynarodowość biennale oznacza otwartość na twórców z niedalekiej wschodniej zagranicy, czyli przede wszystkim na Białorusinów, Litwinów i Ukraińców.

Tematem przewodnim I Międzynarodowego Biennale "Wschodni Salon Sztuki” jest "Kultura ponad podziałami”. Hasło to jest szczególnie ważne w kontekście wejścia Polski do strefy Schengen, co spowodowało powstanie nowych barier w kontaktach między obywatelami sąsiadujących ze sobą państw.

Organizatorzy Salonu chcą te granice pokonywać. Podkreślono to w deklaracji programowej: "Sztuka od wieków sprawdza się jako język uniwersalny, integrujący różne światy. Sztuka ma ważną cechę – istnieje ponad wszystkimi podziałami. Wschodni Salon Sztuki to dialog międzykulturowy, który prowadzi do tolerancji, wzajemnego szacunku oraz zrozumienia, a także do uznania, a to jest warunek owocnej współpracy między ludźmi.”

Każda edycja Salonu w odnowionej formule może dotyczyć innej kategorii sztuki. Pierwsze wydanie zostało poświęcone grafice. 111 artystów nadesłało 309 prac. Z Białorusi nadeszły 24 prace, z Litwy 8, z Polski 229, z Ukrainy 48. Spośród nich jury pierwszego etapu (polskie) zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej 111 prac 69 artystów, w tym dwóch Litwinów, czterech Białorusinów i siedmiu Ukraińców. Z tej puli jury drugiego etapu (międzynarodowe) wybrało laureatów.

I Nagrodę Marszałka Województwa Lubelskiego Krzysztofa Grabczuka w kwocie 6000 zł otrzymał Marek Basiul za pracę "Batszeba”, linoryt, 49,5x70, 2008. II Nagrodę Prezydenta Miasta Lublin Adama Wasilewskiego w kwocie 5000 zł otrzymała Olena Gaidamaka (Ukraina) za pracę "Kształty uczuć – Eros”, linoryt, 90x60, 2008. III Nagrodę Prezydenta Miasta Zamość Marcina Zamoyskiego w kwocie 3000 zł otrzymała Agata Gertchen za pracę "Wejście”, linoryt, 50x100, 2009. III Nagrodę Prezydenta Miasta Puławy Janusza Grobla w kwocie 3000 zł otrzymała Joanna Janowska-Augustyn za pracę "Ofiarowanie III”, druk cyfrowy, 70x100, 2009.

Wernisaż pokonkursowej ekspozycji odbędzie się w piątek w Muzeum Lubelskim na Zamku, które jest współorganizatorem I Międzynarodowego Biennale "Wschodni Salon Sztuki”. Początek o godz. 18. Adres: ul. Zamkowa 9.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna