Wystawy

Skrzydlaty świat Dionizego

  Edytuj ten wpis
Autor: Marta Wysocka

Do Galerii Sztuki Ludowej zawitają niezwykłe ptaki i anioły dłuta Dionizego Purty.

Wernisaż, połączony ze spotkaniem z autorem, odbędzie się w piątek 9 października o godzinie 14.00.

Dionizy Purta urodził się w 1941 roku w malowniczo położonej wsi Lewonie w gminie Mońki na Podlasiu, obecnie mieszka i tworzy w Białymstoku. Od najmłodszych lat interesował się korzenioplastyką, by w wieku dojrzałym zająć się malarstwem i rzeźbą w drewnie.

Z zawodu jest kowalem, a artystycznej pasji poświęca swój wolny czas. Inspiracje czerpie ze starych tradycji ludowych. Jest laureatem licznych ogólnopolskich i wojewódzkich konkursów. Jego rzeźby znajdują się w zbiorach etnograficznych wielu muzeów w Polsce i na świecie m.in. w USA, Rosji, Francji, Danii i Australii oraz w kolekcjach prywatnych. Rzeźbiarz chętnie angażuje się w charytatywne akcje społeczne, na które dobroczynnie przekazuje swoje prace.

Zasłynął jako twórca niezwykłych rzeźb aniołów i bajecznych ptaków, które pokrywa polichromią. Obok świątków i aniołów, tworzy sceny rodzajowe oraz postacie dawnych mieszkańców wsi wykonujących codzienne czynności związane z zapominanymi już zwyczajami. Rzeźby Dionizego Purty charakteryzuje frontalność i schematyzm związany z kubiczną formą przedstawiania ciała. Autor tworzy uproszczone w kształtach postacie, którym wyraźniej modeluje jedynie wybrane partie ciała (nos, ręce), a pozostałe detale podkreśla za pomocą malatury.

Wystawa pt. "Rzeźbione historie Dionizego Purty", będzie czynna do 30 listopada w Galerii Sztuki Ludowej (ul. Grodzka 14).


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna