Wystawy

Tajemnice północy w Dworku Pola

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lutego 2011, 16:23
Autor: Kmo

 (Fot. Agnieszka "Astrid" Kępska)
(Fot. Agnieszka \"Astrid\" Kępska)

Wystawa fotografii Agnieszki "Astrid” Kępskiej pt. "Kraina Północnego Słońca” czynna jest w Dworku Wincentego Pola w Lublinie (ul. Kalinowszczyzna 13).


Oprócz wielu zainteresowań autorka wystawy pasjonuje się fotografią i podróżami, a jedno i drugie znakomicie się uzupełniają. Podróże do krajów skandynawskich zajmują ważne miejsce wśród wielu innych. Łącza się też jej pracą zawodową – od wielu lat oprowadza turystów po tych rejonach Europy.

Na tej wystawie zobaczymy fotografie będące plonem podróży do ziem leżących za Kręgiem Polarnym. Tam właśnie w czasie arktycznego lata i w zależności od szerokości geograficznej Słońce pozostaje nad horyzontem przez prawie trzy miesiące. W Norwegii zjawisko to nosi nazwę Midnattsol, czyli "Słońce świecące o północy”.

Zdjęcia, jakie autorka przygotowała są z konieczności wyborem, bo ilość miejsc i niezwykłych pejzaży, jakie udokumentowała, jest olbrzymia. W większości pochodzą z północnej Norwegii i przedstawiają różnorodność jej niezwykłego krajobrazu. Nie każdy ma możliwość zrealizowania takiej wyprawy. Jednak fotografie, jakie zobaczymy na wystawie znakomicie oddają nie tylko urodę, tajemnicę, a czasem groźną potęgę tamtego krajobrazu, lecz także niezwykle sugestywnie opowiadają o surowym klimacie o tym, że przebywanie na tej pięknej i surowej ziemi wymaga często determinacji, albo… niezwykłej miłości.

Autorka wystawy mówi – "północna Norwegia to pewnego rodzaju "kraina ukryta za stu milami”. Tajemnicy zawartej w tym określeniu nie pojmie nikt kto nie przemierzy jej rozległych terenów, nie zobaczy majestatycznego surowego krajobrazu, nie dozna niezwykłej atmosfery miejsc, a przede wszystkim nie doświadczy "Słońca świecącego o północy”.

Wystawa czynna będzie do 15 marca.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna