Wystawy

Tak rodziła się niepodległość w "Domu Chemika"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 listopada 2010, 15:37

W Puławskim Ośrodku Kultury "Dom Chemika” czynna jest wystawa "Drogi do Niepodległej” ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie. Jednak stwierdzenie "ze zbiorów muzeum” nie oddaje ogromu pracy i wielości instytucji zaangażowanych w jej zorganizowanie.

Żeby powstała ta właśnie ekspozycja trzeba było odwołać się do pomocy i do zasobów wielu innych instytucji takich jak np. Archiwum Akt Nowych, Archiwum Akt Dawnych, Centralne Archiwum Wojskowe, Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, muzea etc.

Wystawa "Drogi do Niepodległej” miała mieć nie tylko walor edukacyjny dla młodego odbiorcy. Miała w sposób najprostszy pokazać zmagania o wolną Polskę, heroizm jednostek i społeczności tak w walce, jak w życiu codziennym nie tylko poprzez dokumenty, lecz także malarstwo, symbolikę. Miała też pokazać, że później, po odzyskaniu niepodległości wciąż jeszcze nie byliśmy monolitem politycznym i wiele stronnictw i osobistości miało odmienny pogląd, inną wizję państwa.

Dlatego trudny był wybór. Co z ogromu materiałów najdobitniej przemawiałoby do odbiorców, a jednocześnie najdobitniej reprezentowało by ideę ekspozycji. Ułożono więc materiały chronologicznie i na pierwszym miejscu znalazł się ten, który zjednoczył Polaków będących pod różnymi zaborami, pod biało-czerwonym sztandarem. On oczywiście dotyczył Józefa Piłsudskiego.

A z jego sylwetką nierozerwalnie związane są Legiony, historia ich formowania i szlaku bojowego, jaki ostatecznie doprowadził do niepodległości. To wszystko ilustrują dokumenty, mapy, odznaki legionowe, strzeleckie i Polskiej Organizacji Wojskowej.

Są tu również współczesne tamtym czasom reprodukcje malarstwa, karty pocztowe, jest malarska wizja zmartwychwstającej Polski z jej patronką Mata Boską Częstochowską, bo w tamtych latach początków XX wieku wiara w bożą pomoc i cud była silniejsza niż dzisiaj.

Na wystawie zaprezentowano sylwetki dowódców wojskowych i polityków, liczne dokumenty, sepiowe fotografie, barwne reprodukcje malarstwa.

To ważna ekspozycja. Coraz większą wagę przywiązujemy do tej właśnie rocznicy, ale mówiąc i ucząc o niej, nie zanudzajmy. Dlatego warto zobaczyć ten kawał historii niemal w pigułce, wsparty obrazami, które przemawiają do wyobraźni i pozostają w pamięci.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna