Wystawy

"Tatuowane lata" Valie Export. Nowa wystawa w Galerii Labirynt

Dodano: 11 marca 2016, 16:32
Autor: Damian Drabik

Fot. VALIE EXPORT, …Remote…Remote…, 1973
Fot. VALIE EXPORT, …Remote…Remote…, 1973

Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zaprasza na wernisaż wystawy Valie Export "Tatuowane lata", jednej z najważniejszych artystek współczesnych. Otwarcie odbędzie się w piątek, 11 marca o godz. 19.

Valie Export (właś. Waltraud Lehner) urodziła się w 1940 roku w Linzu. Jest austriacką artystką intermedialną, performerką, akcjonistką, autorką filmów. Jest również protagonistką feminizmu, artystką krytyczną i politycznie zaangażowaną. Jej prace poruszają problematykę wizerunku ciała kobiecego w kulturze oraz jego relacji ze sferą polityki, doświadczenia czy tożsamości - Valie Export prezentuje w tych kwestiach postawę radykalną. Co ciekawe pierwsza w Polsce wystawa artystki miała miejsce w 1977 roku właśnie w Galerii Labirynt.

Pseudonim artystyczny Lehner odnosi się do najpopularniejszej marki austriackich papierosów "Smart Export", a jej zdjęcie z paczką papierosów stało się jej artystycznym symbolem.

W swojej twórczości Export wielokrotnie próbowała przełamywać tabu ciała. W jednej ze swoich akcji przeprowadzała przez ulicę artystę Petera Weibla jako psa na smyczy, w innej chodziła po ulicy z zawieszoną na nagich piersiach skrzynką z otworem na dłonie, zachęcając przechodniów do kontaktu.

Wystawa Tattooed Years / Tatuowane lata obejmuje prace z lat 70. do późnych lat 90., związane z historią przemocy i terroru okresu wojennego, traktujące o bólu, władzy, kontroli i zniewoleniu oraz o związanych z nimi emocjach, m.in. słynny film "…Remote…Remote…" z 1973 roku, w którym artystka, patrząc na fotografię ofiar molestowania seksualnego, dokonuje aktu samookaleczenia - zachęcają organizatorzy.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Kuratorką wystawy jest Brigitte Huck. O godz. 19.45 odbędzie się spotkanie z Valie Export, prowadzone przez Martę Czyż.

Czytaj więcej o: Galeria Labirynt wystawa wernisaż
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna