Wystawy

Tuszem na perłowym papierze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 maja 2013, 13:09
Autor: Kmo

W czwartek (23 maja) o godz. 18.00 w Galerii Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” (ul. Grodzka 5a) odbędzie się wernisaż wystawy Sensui Oikawy „Habataki”.

To cykl prac malowanych tuszem na zwojach.

Habataki to w języku japońskim moment poderwania się ptaków do lotu. Artystka, która mówi „Czasem chciałabym niczym ptak, wzbić się w niebo – ponad wszystko”, ideą przewodnią wystawy postanowiła uczynić wzlot.

Sensui Oikawa kontynuuje tradycje artystyczne swojego rodu. Pochodzi z artystycznej rodziny, jest trzecim pokoleniem praktykującym kaligrafię, ale ona wprowadziła awangardowe zmiany do sztuki kaligrafii, wzbogacając klasyczny, oparty na czerni i biel styl, o bogatą paletę kolorów.

Kiedy 1200 lat temu Japonia wypracowała własny rodzaj pisma zwany kana, miał on być pomocny kobietom, ale ostatecznie w kana tworzą również mężczyźni. Część prac Sensui Okinawy wykonana jest właśnie w kana. Maluje na specjalnie ręcznie wyrabianym czerpanym papierze, którego faktura staje się ważnym elementem kompozycji. Często papier jest z dodatkiem prawdziwego złota, a także w pracach używa papieru perłowego, który daje iluzje opadających płatków wiśni.

Inspiracją do tych niezwykłych wizerunków tuszem stały się także tradycyjne symbole szczęścia – śliwa, bambus, sosna. Autorka wystawy sięga także po motywy z drzeworytów ukio-e z epoki Edo. W Galerii Gardzienice będzie po raz trzeci wystawiać swoje prace.

W piątek (24 maja) odbędą się warsztaty z kaligrafii japońskiej prowadzone przez Sensui Oikawe oraz dwie nauczycielki ze Szkoły Kaligrafii Japońskiej w Tokio. Ponieważ mogą być tylko 3 grupy warsztatowe (pierwsza o godz. 11.00) przyjmowane są zapisy/ zgłoszenia na adres mailowy: galeria.gardzienice@gmail.com

Materiały zapewnia Galeria Gardzienice.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna