Wystawy

Ukraiński przekrój sztuki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 lipca 2010, 09:58

Już w piątek (23.07) w Warsztatach Kultury wernisaż niezwykłej wystawy. Zobaczymy pierwszy od kilkunastu lat tak obszerny przegląd współczesnej sztuki ukraińskiej w Polsce.

Tak dużej (i ważnej) wystawy nie było w Lublinie już dawno. Co więcej, tak dużego przeglądu prac współczesnych ukraińskich artystów w naszym kraju nie mieliśmy od 17 lat. Ostatni raz swoją uwagę (i galeryjne przestrzenie) na działania artystów współczesnych zza naszej wschodniej granicy zwróciło w 1993 r. Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

Jak będzie tym razem? Czy po latach uda się pokazać wszystkie najważniejsze nurty, problemy i formy ukraińskiej sztuki współczesnej? Tego zadania podjął się Vlodko Kaufman, z wykształcenia architekt, z powołania artysta i animator kultury. Wybór na kuratora Ukraińca (Kaufman pochodzi z Kazachstanu, a dziś mieszka we Lwowie) to jedno z ważniejszych założeń tej wystawy.

– Chcieliśmy pokazać sztukę ukraińską z punktu widzenia ludzi stamtąd, nie przez pryzmat polski – zdradza Maria Artemiuk, koordynator projektu z Warsztatów Kultury.

Wystawę „Ukraiński Zriz” (Ukraiński przekrój) warto zobaczyć także z kilku innych powodów. By przekonać się co tworzą artyści w kraju, który przez lata był odcięty od świata sztuki, a prawdziwą wolnością może się cieszyć dopiero od kilkunastu lat. Kraju, którego wspomnienia o symbolicznym obaleniu muru (podczas pomarańczowej rewolucji) mają dopiero pięć lat. Kraju, gdzie sztuka nadal znajduje się na marginesie, bez wymiernego wsparcia galerii, krytyków i większego zainteresowania publiczności.

Na lubelskiej wystawie zobaczymy prace artystów współczesnych kilku pokoleń – od najstarszych, dziś już „klasyków” (Vasyl Bazhai, Tiberii Silvashi, Ihor Yanovych), po przedstawicieli najmłodszej generacji (Ruslan Tremba, Zhanna Kadyrova, Serhii Petliuk).

Wernisaż w piątek (23 lipca) o godz. 19 w Warsztatach Kultury, ul. ks. J. Popiełuszki 5.  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna