Wystawy

Upolowane na bezkrwawych łowach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 lutego 2009, 20:41

Kto dziś wie o Włodzimierzu Puchalskim? Pewnie niewiele osób. A był ikoną polskiej fotografii przyrodniczej, pionierem tego gatunku, obserwatorem i artystą niezwykłym.

W Muzeum Przyrodniczym w Kazimierzu Dolnym dokładnie w 100-lecie jego urodzin, 6 marca otwarta zostanie wystawa unikalnych zdjęć Włodzimierza Puchalskiego, a także Adama Grochowalskiego, zatytułowana "Owady z bliska”.

- Nasze muzeum od wielu lat promowało i przypominało Włodzimierza Puchalskiego - mówi Joanna Szkuat, kierownik Oddziału Muzeum Przyrodnicze Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

- Przypomnijmy, że działał on wtedy, kiedy fotografią przyrodniczą niemal nikt się nie zajmował, ba, mało kto miał dobry aparat fotograficzny. Sprzęt wtedy ważył bardzo dużo, technika była niedoskonała i jakość fotografii, ujęcie, wyjątkowość zależały od cierpliwości, mistrzostwa fotografa, od jego refleksu i ogromnej wiedzy przyrodniczej. Nie było komputerów, nie było takich możliwości naniesienia poprawek, jakie są dzisiaj, fotografia była czarno-biała i wydobycie wszystkich jej walorów zależało od fotografującego.

Włodzimierz Puchalski wydał 50 albumów o tematyce przyrodniczej. To on fotografowanie przyrody nazwał "bezkrwawymi łowami”, terminem niezwykle trafnym, używanym do dziś.

Na wystawie udostępnionej przez Muzeum w Niepołomicach zobaczymy niezwykłe fotografie-portrety najliczniejszego gatunku zwierząt - owadów. Zbliżenia sprawiają, że ich wizerunek bardziej przypomina dzieło artysty-grafika niż "robala” widzianego na gałązce. Wyjątkowa wrażliwość i zmysł obserwacji pozwoliły Puchalskiemu na pokazanie najmniejszego z gatunków w sposób przyjazny. Puchalski uzmysławia odbiorcy, że ma on do czynienia z cudem przyrody.

Na wystawie obok "tamtych”, tradycyjnych i czarno-białych fotografii Włodzimierza Puchalskiego umieszczono makrofotografie Adama Grochowalskiego, barwne, kontrastujące ze stara techniką. Pozwala to porównać owady uchwycone w obiektywie obydwu autorów, a daje też pojęcie o szybkim postępie techniki i możliwościach najnowszych aparatów.

Wernisaż ubarwi wykład dr Marcina Zycha, pracownika Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, pt. "Owady i ludzie”.

Wernisaż wystawy "Owady z bliska” odbędzie się w piątek (6 marca) o godz. 10 w Muzeum Przyrodniczym w Kazimierzu Dolnym (ul. Puławska 54)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna